5 Mart 2015 Perşembe

Fethiye'de nerede kalınır?

Türkiye'nin en popüler turizm merkezlerinden biri olan Fethiye özellikle yaz aylarında oldukça uluslararası bir havaya sahip, ziyaretçilerine iyi bir yaz tatili ve gece hayatı sunan şirin bir kent. İçinde sokak ortasında tarihi lahit bulabileceğiniz belki de tek yer olan Fethiye'nin yaklaşık 50 bin civarında olan nüfusu Nisan - Ekim arasındaki turizm sezonunda oldukça artıyor. 

Plaj, deniz, güneş ve su sporlarından başka Fethiye aynı zamanda Likya Bölgesinin eşsiz tarihi kalıntılarını da ziyaretçilerine sunuyor. Kadyanda Antik şehri, kaya mezarlar, Kayaköy ve Likya Lahitleri gibi tarihi yerler mutlaka gezilip görülesi. Fethiye bunların yanında önemli bir "mavi yolculuk" merkezi ve günübirlikten haftalık turlara her çeşit mavi yolculuğa buradan çıkmak mümkün. Ve son olarak da Fethiye paragliding sporunun Avrupa'daki en önemli mekanlarından biri.

Bu yazımızda tek tek Fethiye otel tavsiyesi vermek yerine Fethiye'de kalınabilecek bölgelere değineceğiz. Bu bölgelerdeki oteller için ilgili sayfalarımıza tıklayabilirsiniz.

Fethiye Merkez

Fethiye'de nerede kalınır sorusunun en çok sorulan şekli Fethiye mi ölüdeniz mi sorusu. Fethiye her ne kadar ölüdeniz gibi muhteşem bir plaja sahip olmasa da ölüdeniz'e göre oldukça sessiz ve sakin bir yer (ölüdeniz özellikle Temmuz ayında oldukça kalabalık ve gürültülü olabiliyor). Fethiye turizmden bağımsız da bir hayatın devam ettiği ve kış aylarında bile zevkle kalınabilecek bir yer iken ölüdenizde hayat tamamen turizm merkezli ve kışın tam bir kış uykusuna yatıyor.

Bu ikisi arasında seçim yaparken ulaşımı da düşünün. Zira Fethiye - ölüdeniz arasında sık aralıklarla dolmuş çalışıyor olsa da belli bir aaatten sonra taksiye ihtiyacınız olacak.

Fethiye otelleri, karşılaştırmalı otel fiyatları ve otel değerlendirmeleri gibi ayrıntılar için Fethiye otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Ölüdeniz

Ölüdeniz muhtemelen Türkiye'nin en meşhur plajına sahip. 30 yıl kadar önce ancak kampçı ve maceracı turistlerin uğradığı bir yer iken bugün Fethiye'den daha da ünlü bir tatil yöresi. Kendi başına ayrı bir yazıyı hakeden ölüdeniz için Ölüdenizde nerede kalınır yazımıza bakabilirsiniz.

Ölüdeniz Türkiye'nin en bilinen ve güzel plajına sahip.
Çalış Plajı

Fethiye Körfezine araçla 10 dakika mesafedeki Çalış Plajı bölgedeki bir diğer popüler konaklama merkezi ( aslında eğer Fethiye merkezde kalıyorsanız gidebileceğiniz plajlardan biri de Çalış). Hani kalacağım yerin önünde uzun bir plaj olsun ama bu yer de Ölüdeniz kadar cıvıl cıvıl olmasın, sessiz ve sakin olsun diyorsanız bu plaj sizin için iyi bir alternatif olabilir.

Buradaki oteller, karşılaştırmalı otel fiyatları ve diğer ayrıntılar için Fethiye Çalış Plajı otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Fethiye Ölüdeniz yakınlarındaki Kelebekler Vadisi Türkiye'deki en iyi alternatif tatil mekanlarından biri. Pratik olarak sadece denizden tekne ile ulaşılabilen bu muhteşem tatil mekanı eski adı Güdürümsu olan 250 metre genişliğinde ve 1 kilometre derinliğinde denize açılan bir kanyon. Bugün vadiye adını veren  büyük kelebekler kanyonun dibindeki şelalelerin orada görülebilirler. 90'ların sonuna kadar oldukça sessiz sakin ve huzurlu bir tail mekanı olan bu yer yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi ile 2000li yıllarda oldukça kalabalıklaşsa da hala kendine özgü bir yaz tatili imkanı sunuyor.

Burası hakkında daha deyatlı bilgi için Kelebekler Vadisi sayfamıza bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder