16 Mart 2015 Pazartesi

Dublin'de nerede kalınır?

İrlanda’nın başkenti Dublin (İrlandaca: Baile Átha Cliath, “Engebeli Sığlık Kasabası”) uluslararası ziyaretçilerin ülkeye en popüler giriş noktası olmakla birlikte, canlılığı, gece hayatı ve turist çeken bölgeleriyle ünlü. Büyük Dublin Bölgesi’nde iki milyon kişiyle, İrlanda’yla karşılaştırıldığı zaman orantısız bir şekilde büyük  –tüm Cumhuriyetin nüfusunun üçte birinden daha fazlası burada yaşıyor! Fakat nüfusun çoğunluğunun banliyölerde yaşadığı merkez ise nispeten daha küçük ve yürüyerek keşfedilebilir bir yer.

Dublin bir zamanlar Avrupa’nın konaklanılabilecek en pahalı başkentlerinden biriydi ve nadiren paranızın karşılığını veriyordu (belki de hiç). Artık öyle değil. Şehrin otel işletmelerinin ekonomik kriz ve neden olduğu turist sayılarındaki düşüş karşısında ilk tepkileri (en azından 2010’da), çoğu, yükseliş zamanlarında büyük masraflarla inşa edilen ya da yenilenen otellerinin geleceğini çaresizce garantiye almaya çalışmak için daha ucuz konaklama ücretleri sunmak oldu. Neler olabileceğini tahmin etmek zor, fakat her otelin bu zorlu yılları atlatamayacağı açık.  Tabi bu sizin için kötü bir haber değil çünkü herkes siz yataklarına yayılın diye vereceğiniz para için rekabet halinde. O kadar çok teklif var ki, odaların fiyatları sezondan sezona değil gün içinde bile çılgınca bir şekilde değişebiliyor.

Biz bu yazımızda Dublin'de nerede kalınır sorusuna, tek tek Dublin otel tavsiyesi vermek yerine Dublin'in konaklama konusunda popüler mahallelerini tanıtarak cevap vereceğiz.

Temple Bar & Trinity College

Dublin’in merkezinde, Liffey Nehrinin hemen güneyinde, Temple Barı’nın 18. yüzyıldan kalma parke taşlarla döşenmiş sokakları, hafta sonlarında haz dolu bir koşuşturmaca sunuyor. Gece hayatı ile meşhur bu bölgede partilere ve barlara akmaktan başka ister İrlanda Film Enstitüsü’nde bir filme yetişin ister kendinizi eski Dublin’deki Fotoğraf Galerisi’nin içine bırakın. Meetinghouse Meydanı, hafta sonları bir yiyecek pazarına ev sahipliği yapıyor. Batıda, Vikinglerin ilk yerleştiği yere yakın olan, İsa Kilisesi Katedrali ve yol üzerinde yükselen Dublin Kalesi görülebilir. Daha batıda ise Liberties mahallelerinin kırmızı kiremitli, sıralı evleri bulunuyor.

Temple Barı’nın doğusunda ise beyaz kolonlarıyla İrlanda Bankası ve büyük, heykel dikili kampüsüyle Trinity Koleji bulunur. Güneyde, Grafton ve Nassau sokakları arasında Dublin’in alışveriş merkezi yer alır.

Dublin'in bu merkezi bölgelerinde konaklama bilgileri, otel fiyatları ve diğer ayrıntılar için Dublin Temple Bar Otelleri ve Dublin Trinity College Otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Dublin'in merkezindeki Temple Bar 
St Stephen’s Green

Grafton Sokağıyla bağlı Trinity Koleji’nin güneyinde, 22 dönümlük, peyzajlı çimenliğiyle, oranın sakinleri tarafından sevilen, St Stephen Green Parkı bulunuyor. Batıda, Dublin’in ikonik, George dönemine ait zarif kapılarına karakterini kazandıran, Merrion Meydanı, yakınında, görkemli, Leinster House parlamento binası var. Daha batıda, Portobello’nun düzenli Victoria dönemi kırmızı tuğlalı evleriyle, su kenarı boyunca uzanan, yapraklı yolları yer almakta. Buradan da daha güneyde, lüks restoranları ve otelleriyle, iğne yapraklı banliyö, Ballsbridge yer alıyor.

Bu bölgedeki Dublin otelleri için Dublin St Stephen's Green Otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Dublin
Dublin Şehir Merkezinin Kuzeyi

Liffey Nehri’nin kuzeyindeki O’Connell Sokağı, Dublin’in ışıklı heykelleriyle süslenmiş dükkânlarla dolu. Yolun yarısında, 1916’daki Paskalya Ayaklanmasının merkezi de olan, meşhur Posta Binası yer alıyor. Kuzey uçta ise müzeler sıralanmakta. Liffey Nehri kenarındaki rıhtım yolundan batıya doğru bir yürüyüşle Paul Quarter’ın Ormond Quay’deki açık hava kafeleri ve 18. yüzyıldan kalma, İrlanda’nın ana mahkemeleri olan,  Four Courts binaları bulunmakta. Bir zamanlar gözden düşen Northside, şimdi özellikle Parnell Sokağı civarındaki barlar ve seçkin, çok kültürlü restoranların sesleriyle uğulduyor.

International Financial Services Centre (IFSC)

Liffey Nehrinin doğu ucunda, yenilenen Docklands’in sınırında, İrlanda’nın finansal devlerine ev sahipliği yapan, göz alıcı UFHM binası bulunmakta. Bu binayla, yeni klasik döneme ait Gümrük Binası arasında bulunan, ürkütücü, gerçek boyutlarda yapılmış Kıtlık heykelleri, göçmenlerin yoksulluktan kaçmak için denize açıldığı noktayı işaretler. Kuzeye doğru, George’un Limanının yenilenmiş depoları, Gümrük Binası İskelesindeki butiklerle dolu alışveriş merkezleri ve su kenarındaki şarap barlarına ev sahipliği yapar. Daha doğuda, binlerce büyük canlı organizasyona ev sahipliği yapan (eski Point Theatre’ın yerini almış), O2 eğlence mekânı yer alır.

İş için Dublin'de iseniz bu bölgede kalmanız uygun. Buradaki oteller için Dublin International Financial Services Center Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Dublin IFSC'deki Kıtlık Anıtı.
Dún Laoghaire

Dublin koyunu kucaklayan, bu şirin sahil mahallesi, DART treniyle merkez Dublin’den sadece 20 dakika süren bir yolculuk mesafesinde. Liverpool Limanlarına buradan giden araç feribotu ve iki devasa rıhtımla burası, gözde bir gezinti yeri. Daha güneydoğuda Sandycove’un rahat yüzme noktası ve yakında; şimdilerde James Joyce Müzesi’ne ev sahipliği yapan, eskiden yüzyıllarca savunma istihkâmı olarak kullanılmış, Martello Kulesi bulunur. 

Dublin'in kalabalığından bir nebze uzakta konaklamak isterseniz buradaki oteller için Dublin Dún Laoghaire Otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

1 yorum:

  1. FreedomPop is the first COMPLETELY FREE mobile phone provider.

    Voice, text and data plans priced at £0.00/month (100% FREE).

    YanıtlaSil