31 Mart 2015 Salı

San Diego'da nerede kalınır?

San Diego, Amerika Birleşik Devletleri'nin Pasifik Okyanusu kıyısındaki Güney California’da bulunan, güzel ve büyük bir sahil şehri.  Birçok üniversitesi ve plajıyla, burası 1,3 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor ve eyalet içindeki en büyük ikinci şehir. Aynı zamanda bu şehir uygun iklimi, biyoloji ve haberleşme teknolojileri, köklü tarihi, gece hayatı, açık hava sporları kültürü ve etnik çeşitliliğiyle biliniyor.

Şehir Meksika sınırının hemen kuzeyinde, Tijuana’nın karşısında bulunuyor. Büyük bir şehir olmasına rağmen, San Diego’nun biraz daha sakin bir havası var, bu yüzden buraya gelen ziyaretçiler bu boyutta bir şehirde normalde olabilecek telaş ve karışıklıktan biraz uzak olmayı rahatlatıcı bulacaklar.

San Diego bölgesi ılıman Akdeniz iklimiyle yılın her zamanı ziyaret etmek için mükemmel bir yer. Çoğunlukla 24°C olan sahil sıcaklıkları ve düşük nem oranı, buradaki havayı ideal hale getiriyor. Fakat Güney California bölgesinin iklimi biraz daha karışık, sıcaklıklar sahil şeridinden doğuya doğru gidildikçe hızlıca değişiyor. Yaz günlerinde gündüz sıcaklık, doğuya doğru gittiğiniz her kilometre için yaklaşık 1°C artabiliyor. Kışları özellikleri gecelerde, doğudaki bölgeler nispeten daha soğuk. Bazı vadiler ve diğer bölgelerde ise hava, zemin ve diğer faktörler yüzünden önemli ölçüde farklılık gösterebiliyor. Bu hava değişiklikleri “mikro iklimler” olarak adlandırılıyor.

Eğer San Diego’ya güneşli bir hava bekleyerek geliyorsanız, havanın çoğu günlerde kapalı olduğu Mayıs ya da Haziran aylarında gelmekten kaçının. Sakinleri bu duruma “Gri Mayıs” ya da “Haziran Kasveti” isimlerini takmış. Genellikle Eylül ayı gündüzleri havanın en sıcak olduğu ay. Uzun süre çok fazla yağış olmadığı için, Eylül ortası ve Ekim ayları bölgenin orman yangınları için en riskli kabul edildiği aylar. Yılın sıcak zamanlarında kıyıdan biraz uzak yerlerde hava sıcak olmasına rağmen, kıyıya yakın yerler hava karardıktan sonra şaşırtıcı bir şekilde soğuk olabiliyor. Mart ve Nisan ayları genellikle en sert rüzgârların görüldüğü aylar. Kıyı boyunca en çok, Eylül ayından Nisan’a kadar sisli havalar görülüyor fakat her ayın 3 ila 7 gününün sisli olması, alışılmadık bir durum değil.

Sıcak kuru havanın çölden kıyıya doğru vurduğu yaz sonu ve sonbaharlarda, alışılmış iklim koşulları değişiyor. Bu rüzgârlar Santa Ana Rüzgârları olarak adlandırılıyor. Hafif Santa Ana rüzgârları mükemmel, nemin az olduğu hava koşulları oluşturabiliyor fakat güçlü olanlar genellikle günler
boyunca sürüyor ve çok büyük bir yangın tehlikesi oluşturarak açık alanları can sıkıcı hale getiriyor.

Bu yazımızda San Diego'da nerede kalınır sorusuna cevap vereceğiz. Tek tek San Diego otel tavsiyesi yapmak yerine de bu şehirdeki konaklama açısından popüler bölgeler ile ilgili bilgi vereceğiz. Siz, size uyan bölgedeki oteller için ilgili linkleri takip edebilirsiniz.

San Diego, çok geniş konaklama seçenekleri ve fiyat aralıkları sunuyor. Eğer paranızı biraz savurmaktan çekinmiyorsanız, Downtown’da (ve körfez boyunca) birçok yüksek katlı otelle birlikte, Coronado, Ocean Beach, Point Loma, Mission Beach/Bay, Pacific Beach ve La Jolla gibi bölgelerde lüks oteller ve resortlar bulunuyor.

Ayrıca çoğu Mission Beach ve Pacific Beach’te kıyı boyunda bulunan, birçok kiralık ve yazlık ev de ziyaretçiler için mevcut.

Daha küçük bir bütçesi olan ziyaretçiler için San Diego’da tüm şehre dağılmış birçok pansiyon ve zincir moteller bulunuyor. Bu zincir otellerin yoğunlaştığı yerler Hotel Circle ve Mission Valley civarı.

San Diego. San Diego silueti, Coronado Köprüsü, Balboa Park müzesi,
Presidio Park'daki Serra Müzesi ve Old Point Loma lighthouse
Downtown San Diego

Downtown San Diego, (bazen “Merkez Şehir(Centre City)” olarak anılır) San Diego’nun yükselen ticaret merkezi bölgesi. Yeniden düzenlenmiş bir bölge olan Downtown, tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda restoranı, mağazası ve gece hayatıyla birlikte, bölgenin ticaret ve eğlence noktası olarak görev yapıyor. Burası ayrıca birkaç müzeye ve San Diego Padre beysbol takımına da ev sahipliği yapıyor.

Bu bölgedeki San Diego otelleri ve bu otellerin fiyat karşılaştırmalı bir listesi için Downtown San Diego otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Gaslamp Quarter & Harbor Island

Körfezin biraz dışında bulunan Gaslamp Quarter, Downtown San Diego’nun tarihi merkezi. Eğer Horton Plaza’daki mağazalara, çok çeşitli yemek seçeneklerine ve şehrin eğlence merkezinin kalbine yakın olmak isterseniz otel bulmanız gereken yer burası. Lezzet düşkünleri Little Italy’deki pizza ve makarnaların tadını çıkarırken, sporseverler PETCO Park’ta bir Padre maçını izleyebilir. Daha sakin ve manzaralı bir tatil isteyenler, Downtown’ın hemen batısındaki küçük kıyı şeridi Harbor Island’ı tercih edebilir.

Bu bölgelerdeki San Diego otelleri ve bu otellerin fiyat karşılaştırmalı bir listesi için San Diego Gaslamp Quarter otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Old Town & Hotel Circle

Downtown’ın kuzeyinde, hem California’nın İspanyol mirasını öğrenip, hem de gerçek Meksika yemekleri yiyerek hediyelik eşyalar için alışveriş yapabileceğiniz Old Town bölgesi bulunuyor. Burası ayrıca Old Town State Historic Park’a da ev sahipliği yapıyor. Old Town’dan doğuya doğru Interstate 8 karayolu üzerinden gittiğinizde, uygun fiyatlı otellerin Mission Valley kanyonu üzerinde doluştuğu Hotel Circle bulunuyor. Burada kalmayı tercih etmeniz, San Diego Zoo ve Balboa Park içindeki diğer ilgi çekici yerleri keşfetmenizi de kolaylaştırıyor.

Bu bölgedeki oteller için San Diego Old Town Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Coronado

Herkes Coronado’ya bir ada dese de, burası aslında Silver Strand adı verilen bir küçük bir kara parçasıyla San Diego’ya bağlı bir yarımada. Downtown’ın hemen güneyinden bir köprüyle ulaşılan bu bölgenin en meşhur görülmesi gereken noktası, 1888 tarihli sahil kenarında bulunan, Hotel del Coronado. Orange Avenue’daki ilginç dükkânları gezebilir, ya da şehrin en iyi kumlu plajlarından birinde, bir bisiklet kiralayarak gezinebilirsiniz.

Bu bölgedeki oteller için San Diego Coronado otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Hillcrest

Balboa Park’ın kuzeyinde, Hillcrest ve onu saran şehir dışı bölgeleri bulunuyor. Bir zamanlar bankacıların bulunduğu bir banliyö olan bu bölge, şimdi şehrin gay topluluğunun kalbini oluşturuyor. Hillcrest’in seçkin mağazaları, iyi restoranları ve sevimli kafeleri; batıda Mission Hills’e, doğuda North Park’a, Normal Heights’a ve University Heights’a doğru yayılıyor.

Bu bölgedeki oteller için San Diego Hillcrest otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Mission Bay & The Beaches

Old Town’ın batısında ve doğusunda, kıyı bölgeleri Ocean Beach, Mission Bay ve Pacific Beach bulunuyor. Denize yakın olmak isteyen ya da SeaWorld’ü ziyaret etmek isteyen aileler için burası ideal bir yer. Sandaletlerinizi giyin, bir plaj havlusu alın ve kıyı yakınlarında bulunan plaj bölgelerinin keyfini çıkarın.

Bu bölgedeki oteller için San Diego Mission Bay otelleri sayfasına bakın.

La Jolla

Pacific Beach boyunca kıyı çizgisi üzerinde kuzeye doğru yol alırsanız, denizin “mücevheri” La Jolla’ya ulaşıyorsunuz. Bu gösterişli bölge, hem La Jolla Village’da sıradan bir öğleden sonrası galerilerde ya da şık butiklerde alışveriş yapmak isteyenler için hem de Cove’da sörf yaparak ve şnorkelle dalarak hareketli bir tatil geçirmek isteyenler için çok uygun.

Bu bölgedeki San Diego otelleri için La Jolla otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder