18 Mart 2015 Çarşamba

Rio de Janeiro'da nerede kalınır?

Rio de Janeiro, Güney Atlantik'in kıyısındaki Brezilya'nın ikinci büyük şehri. Nefes kesici manzarası, sakin plaj kültürü ve her yıl düzenlenen karnavalıyla meşhur Rio.

Rio de Janeiro Limanı, okyanustan gelen eşsiz bir girişle sanki bir nehir ağzı gibi görünüyor. Ayrıca bu liman görülmeye değer coğrafik özellikler olan; 395 rakımlı Sugar Loaf Dağı, 704 rakımlı Corcovado Tepesi ve 1021 rakımlı Tijuca Tepeleriyle sarılmış. Bu özelliklerin hepsi birleşerek limanı Dünyanın Yedi Doğal Harikası’ndan biri yapıyor.

Çoğu insan Rio’yu suç ve şiddet olaylarıyla da tanıyor. Uyuşturucu baronları ve favelalar (gecekondu mahalleleri) çok eskiden beri devam eden sosyal sorunların sadece görünen yüzü. Favelalar genellikle şehrin dağlarının eteklerinde konuşlanmış ve orta-sınıf mahallelerle yan yanalar. Güvenliğiniz için:
  • ASLA bir favelaya tek başınıza ya da bilinmeyen bir rehberle gitmeyin.
  • Cebinizde çok fazla parayla etrafta dolaşmayın. ATM’ler her yerde.
  • Karanlık bastıktan sonra şehrin merkezi bölgelerinden, özellikle Saara’dan uzak durun.
  • Sabahları, özellikle polisler gelmeden önce yürüyüş ya da koşular yapıyorsanız, Copacabana’yı güvensiz kabul edin.
Güvenlik de göz önüne alınırsa Rio de Janeiro'da nerede kalınır sorusu çok büyük önem kazanıyor. Biz burada tek tek Rio de Janerio otel tavsiyesi vermek yerine Rio'da kalınabilecek bölgelerle ilgili bilgi vereceğiz. İlgili linkleri takip ederek bu bölgelerdeki oteller, otel fiyatları ve konuk değerlendirmeleri gibi ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Rio de Janeiro Zona Sul (Ipamena, Copacabana, Flamengo, Catete)

Rio de Janeiro'da nerede kalınır sorunun cevabı  sadece 43.87 kilometre kare olmasına rağmen, Rio de Janerio’nun çoğu dünyaca ünlü plajlarını ve görülecek önemli noktalarını içinde barındıran Güney Bölgesi (Zona Sul). Bu noktaların çoğu birbirine yürüme mesafesinde (örneğin, Sugar Loaf, Copacabana Plajı’ndan sadece 8km/5mil uzakta).  Çoğu otel ve hosteller, Tijuca Range (Maciço da Tijuca) ve deniz arasına sıkışmış, şehrin bu bölgesinde. Bu bölgede; North Zone’daki Maracanã Stadyumu ve Centre’deki birçok büyüleyici bina gibi yerler de var.

Zona Sul’da, Ipanema ve Copacabana plajları boyunca uzanmış Rio’nun en şık ve popüler otellerini bulabilirsiniz fakat Flamengo ve Catete civarında da birçok ucuz, küçük ve temiz otel var. Copacabana’daki otellerin dizildiği cadde, hem zevksiz ve abartılı giyinmiş turistler, hem de onlardan faydalanmaya çalışan fırsatçı yerliler yüzünden biraz keyifsiz olabilir. Daha iyi düzenlenmiş, hem de daha az turist olan iyi bir mahalle içinde olduklarından, Ipanema’daki apart oteller çok daha hoş bir alternatif olabilir.

Rio de Janeiro'nun Zona Sul Bölgesinin gece havadan görünümü. Eğer Rio'da nerede kalmalı diye soruyorsanız,
cevap Zona Su.
Rio Centro

Aşağı Centro’daki konaklama seçenekleri iş için ziyaret eden turistler için uygun olabilir. Fakat çevresindeki alanlar, neredeyse terk edilmiş gibi göründükleri ve düzgün restoranların eksikliği yüzünden geceleri keyifli olmaktan çok uzak. Merkez Santa Teresa Mahallesi ise,  şehirden epeyce ayrılmış ve dikkate değer gece hayatı imkânlarıyla birlikte, çok çeşitli yatak ve kahvaltı seçenekleri sunuyor.

Rio’nun yaratıcı ve modayla uğraşan insanlar arasında popülaritesinin artmasıyla, üst sınıf mahallelerde bu tasarıma önem veren kesime hitap eden oteller ortaya çıkmaya başladı. Şehirde ayrıca çok fazla apart otel seçeneği bulmak mümkün. Bu oteller mutfak imkânlarıyla birlikte, apart otel tipi konaklama sunuyor.   Özel apartman daireleri de kısa bir süreliğine, makul fiyatlarla internetten bulunup kiralanabilir. Bu yöntemle kalacak yer bulmak, sokaktan geçerken elinize tutuşturulan kâğıtlara bakarak bulmanıza göre daha uygun. Bu apartmanlar genellikle en az bir haftalık, Karnaval ya da Yeni Yıl dönemlerinde ise iki haftalık olarak kiralanabiliyor.

Rio’da konaklama ücretleri muhtemelen tüm Brezilya’ya göre en pahalı olanı. Daha ucuz fiyat aralığında bulunan otellerde nispeten bir doluluk var ve önceden rezervasyon yapmanız tavsiye ediliyor. Üstelik Yeni Yıl ve Karnaval zamanlarında çoğu konaklama fiyatları üç katından fazlasına çıkabiliyor. Bu dönemler en sıkışık dönemler ve çok çok önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Bu etkinlikler zamanında siz bir iki gün kalmak isteseniz bile turistik otellerin çoğunun sadece 4 günlük paketler halinde satış yaptığına ve ücreti önceden aldığına dikkat edin. Bunların dışında en yoğun zaman, yaz tatillerinin olduğu Haziran ayı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder