28 Mart 2015 Cumartesi

Portland'da nerede kalınır?

“Güller Şehri” Portland, Amerik Birleşik Devletlerinin Oregon eyaletinin en büyük üçüncü şehri. Aynı zamanda Kuzeybatı Pasifik bölgesinin Seattle ve British Columbia Vancouver’dan sonra en büyük üçüncü şehri. Şehir Oregon eyaletinin kuzey sınırı olan Pasifik Okyanusu’ndan 124 km (70 mil) uzakta, Villamette Nehrinin  (“Vilamıt” diye okunur) Columbia Nehri’yle kesiştiği bölgeden 19 km (12 mil) güneyde bulunuyor. Washington Vancouver, -British Columbia Vancouver ile karıştırılmamalı- Portland’da bir banliyö ve Columbia Nehrinin tam karşı tarafında yer alıyor. Yaklaşık 80 km (50 mil) güneyde doğuya doğru, Portland’ın mükemmel manzarasının temelini oluşturan görkemli Mount Hood yer alıyor. Şehir, manzarasının güzelliği, muhteşem açık hava alanları, birçok yerel bira üreticisine sahip olması ve çevre dostu şehir planlama politikalarıyla biliniyor.

Portland, San Francisco ve Seattle arasındaki en büyük şehir ve bu şehirlere göre Portland’da yaşam çok da yüksek tempolu değil. Planlama politikaları nedeniyle, burada çok daha sakin bir yaşam ve küçük bir şehir havası var. Bununla birlikte şehir merkezinde 610,000’den biraz daha az bir nüfus var ve tüm şehir sınırları içinde 2,4 milyon kişi yaşıyor. Şehir aynı zamanda ülkenin en büyük bağımsız ve amatör dergi yayıncıları topluluğuyla; etkileyici bir müzik ve sanat ortamını da içeren kültürel imkânlardan da nasibini almış. Yemek, bira, şarap ve diğer alkollü içkilerin piyasası tüm Batı Sahilinin en iyisi ve şehir “Dünyanın Bira ve Yemek Başkenti” olarak ün salmış durumda.

Portland’da bugün 1 saatlik araç seyahati mesafesinde 70’ten fazla bira fabrikası ve 200’den fazla şaraphane bulunuyor. Modern şehir planlama kültürünün de büyük etkisiyle, şehrin gelişimi henüz içinden çıkılmayacak bir duruma gelmemiş. Şehir ülkenin en yaygın hafif ray ve tramvay sistemini içinde barındırıyor. Fakat son yıllarda Portland’ın gelişimi şehrin günlük hayatını da; Batı bölgesindeki çok yoğun trafik, şehirde yaşama masraflarının maaşlara oranla artması ve 40 yaş altı nüfusun işsizlik oranlarının görece artması gibi sorunlarla etkilemeye başlıyor. Yine de Portland hala Batı Sahilinin yaşanması en ucuz büyük şehri.

Portland'da nerede kalınır sorusuna bu yazımızda tek tek Portland otel tavsiyesi vermek yerine, Portland'ın en popüler konaklama noktaları ile ilgili genel bilgi vereceğiz.

Downtown Portland

Portland’ın yükselen kültür merkezi Downtown, Willamette Nehrinin batı kıyısının sınırında, Portland’ın ana işlek caddesi kalabalık Burnside Sokağı’nın tam altında bulunuyor. Pioneer Courthouse Meydanı, bölgenin kültürel ve ulaşım ağı görevini yapıyor. Tiffany ve Saks Fifth Avenue gibi üst sınıf alışveriş mağazaları ve üst sınıf restoranlar bu meydandan sadece yürüme mesafesinde. Güneyde Broadway boyunca Portland Art Museum, Oregon Historical Sociey Museum ve daha birçok galeriye ev sahipliği yapan, Kültür Bölgesi bulunuyor. Tom McCall Waterfront Parkı, nehir boyunca ziyaretçilerine ağaçlarla, heykellerle ve fıskiyelerle bezenmiş bir yürüyüş yolu sunuyor. Parkın tam üstünde, cumartesi ve Pazar günleri kurulan, yerli ve yabancıların kalabalık stantları arasından geçip, etnik yemeklerini tatmalarını bekleyen Portland Market bulunuyor.

Bu bölgedeki Portland otelleri ve karşılaştırmalı otel fiyatları gibi ayrıntılar için Portland Downtown otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Downtown Portland'ın panaromik görüntüsü. Ön planda Willamette Nehri üzerindeki Hawthorne Bridge var.
North Portland ve Nob Hill

Eğer North Portland’da ya da Nob Hill’de bir otel ayarlarsanız, şehrin en moda bölgelerinde kalmış olacaksınız. Downtown’ın kuzeybatısında, 21 ve 23’üncü caddelerde, sofistike kafeler, şarap barları ve butikler art arda sıralanmış. 19.Yüzyıldan kalma şık Victoria tarzı evler ve ağaçlarla döşeli sokaklar, bu bölgeyi gezinti için eğlenceli hale getiriyor. Güneybatısında şehrin oyun alanı olan Washington Park var. Oregon Zoo içindeki yağmur ormanında gezinin, The Japanese Garden’daki itinayla düzenlenmiş çiçek sergilerini görün ya da International Rose Garden içinde hayranlıkla dolaşın.

Bu bölgelerdeki Portland otelleri ve karşılaştırmalı otel fiyatları gibi ayrıntılar için North Portland otelleri ve Nob Hill otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Chinatown ve Pearl District

Burnside kuzeyinde nehir boyunca, enerji dolu Chinatown ve Pearl District bölgeleri bulunuyor. Ayrıntılı bir şekilde inşa edilmiş Chinatown kapısını geçtiğiniz anda, önünüze restoranlar ve marketlerden oluşan bir labirent seriliyor. Esas görülmesi gereken şeyse, Çin’in vahşi dağlarını andırmak için tasarlanmış sakin bir vaha olan Portland Classical Chinese Garden. El sanatları sevenler birkaç blok batıdaki Museum of Contemporary Craft’a uğrayabilirler. Chinatown’ın kuzey sınırında sofistike şarap barları, üst sınıf lokantaları ve yerel bira servisi yapan sevimli mekanlarıyla popüler Pearl District var. Hali vakti yerinde olanlar, gündüzleri bu bölgenin şık butiklerini ve galerilerini geziyor.

Bu bölgelerdeki Portland otelleri ve karşılaştırmalı otel fiyatları gibi ayrıntılar için Portland Chinatown otelleri ve Pearl District otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.East Portland

Sakin East Portland, şehrin çeşitliliğini gözler önüne seriyor. Kuzeydoğuda,  Irvington’ın büyük bir kısmında alternatif bir hava ortalığı kaplıyor.  Özellikle Broadway ve 15. Cadde civarında, türünün tek örneği butikler ve ucuz restoranlar yumağı etrafı doldurmuş. Güneydeki Reed College, Hawthorne District’in merkezi. Hareketli üniversite hayatı, karşı kültür ve müzik mağazalarını öğrencilerin doldurduğu Hawthorne Boulevard’da hüküm sürüyor.  Antika severler, Willamette Nehrinin güneyindeki Sellwood Antika Bölgesi’ndeki mağazalarda bir yığın biblo ve mobilya eşyası bulabilir.

Bu bölgedeki Portland otelleri ve karşılaştırmalı otel fiyatları gibi ayrıntılar için East Portland otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Convention Center– Rose Quarter

Chinatown ve Pearl District’ten nehrin karşısına geçtiğimizde, Portland Trailblazers takımına gururla ev sahipliği yapan *Moda Center* görünüyor. Bu alan aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Artistik Buz Pateni Şampiyonası da dahil, büyük spor etkinlikleri ve konserlere de ev sahipliği yapıyor. Burası ayrıca üç kat boyunca yerleşmiş mağazaların, ucuza alışveriş yapmak isteyen alıcıları kendine çektiği Lloyd Center Mall ve Oregon Convention Center’ı da barındırıyor. Güneyde, Burnside Bridge yakınlarındaki hareketli gece hayatı bu bölgeyi canlı tutuyor.

Bu bölgedeki oteller ile ilgili detaylı bilgiler için Portland Rose Quarter otelleri sayfasına bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder