29 Mart 2014 Cumartesi

2014 Türkiye yerel seçimleri sonuçları

Bilinen adıyla 2014 Türkiye Cumhuriyeti yerel seçimleri, resmî adıyla 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak. Cumhuriyet tarihinin en polarize seçimlerinden biri olacak olan bu seçimler sadece yeni belediye başkanlarının seçilmesi değil aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki AKP hükümetinin güvenoyu gibi bir oylama olacak. Her ne kadar AKP'nin hükümet olduğu 2002'den beridir her seçim bu tür kamplaşmalara sahne olmuş olsa da bu seferki gerçekten Türkiye standarlarında bile aşırı.

Türkiye'de kayıtlı seçmenin 5'te biri İstanbul'da sandığa gidiyor. Bu nedenle yerel seçimlerde İstanbul'u alan Türkiye'yi alacakmış gibi görünüyor. Adalet ve Kalkınma Partisinin yatırımlarından aslan payını alan şehir, bu yatırımlarında etkisi ile aynı zamanda AKP'nin güçlü olduğu bir yer. Öne çıkan adaylar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AKP'den Kadir Topbaş, CHP'den Mustafa Sarıgül, MHP'den Rasim Acar ve HDP'den Sırrı Süreyya Önder. Seçim AKP ve CHP adaylarından birinin zaferi ile sonuçlanacak gibi.

Bu seçim aynı zamanda Gülen Cemaatinin AKP'den kopup onun karşısına geçtiği ilk seçim olacağı için sonuçları merakla izleniyor. Seçim öncesinde 17 Aralık Yolsuzluk Operasyonu ve sonrasında gelen ardı arkası gelmeyen ses kasetlerinin AKP oyları üzerindeki etkisi de merak konusu. 2014 Türkiye Cumhuriyeti yerel seçimleri anket sonuçları anketi yapandan yapana oldukça büyük farklar gösteriyor.

Bazı son 2014 Türkiye yerel seçimleri anket sonuçları şöyle :

A&G, 2014 Yerel Seçimleri Son Anket Sonuçları - AKP yüzde 40.9, CHP yüzde 22.9 ve MHP 15.6.

A&G, 2014 Yerel Seçimleri Son Anket Sonuçları


ORC'nin 2014 Türkiye Geneli Son Seçim Anketi - AKP yüzde 45.7, CHP yüzde 28.3 ve MHP yüzde 16.

ORC'nin 2014 Türkiye Geneli Son Seçim Anketi


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder