16 Mart 2014 Pazar

Roma'ya nasıl gidilir?

Roma Tavsiyeler yazı dizimizin ilk yazısında Roma'da nerede kalınır sorusuna cevap aramıştık. Bu yazımızda da her yolun kendisine çıktığı Roma'ya nasıl gidilir konusunda tavsiyeler vereceğiz.

Uçak ile Roma
Roma'ya muhtemelen uçak ile gideceksiniz. Bu durumda Roma'ya hizmet eden iki adet havaalanından birine varacaksınız. Roma'nın ana havaalanı modern Leonardo da Vinci/Fiumicino International Airport. Diğer havaalanı ise ucuz havayolu şirketlerinin indiği güneydeki G.B. Pastine/Ciampino International Airport. Leonardo da Vinci/Fiumicino Havaalanı Roma şehir merkezine toplu taşıma araçları ile çok iyi bağlantılı. Ama eğer gecenin bir yarısı Roma'ya varırsanız ya uzunca bir süre ne zaman geleceği belli olmayan bir otobüs ya da oldukça pahalı bir taksi bulmak zorunda kalabilirsiniz.

Leonardo da Vinci/Fiumicino'dan şehre gitmek için en ucuz alternatifiniz Terravision otobüsleri. Eğer bileti online alırsanız tek yönde 4 Euro, havaalanında alırsanız tek yönde 6 Euro (11 Euro çift yön). Otobüs Terminal 3'ten kalkıyor ve Termini'ye gidiyor. Yolculuk yaklaşık 55 dakika.

COTRAL/Schiaffini firması da şehir ile havaalanı arasında otobüs işletiyor. Otobüse bindikten sonra biletinizi onaylatmayı unutmayın. Otobüs saatleri burada.

Leonardo da Vinci/Fiumicino Havaalanı Roma merkezine 2 adet tren hattı ile bağlı. Her yarım saatte bir Roma Merkez Garı olan Roma Termini'ye kalkan Leonardo Express ile yolculuk 35 dakika. Biletleri online alabilirsiniz. Havalanında trenin kalktığı yerde tek yön bilet 15 Euro, online 14 Euro. Eğer 3 ya da 4 kişi iseniz  trene binmek yerine yerine taksi tutmanız daha ucuz olacaktır (hem de otelinizin kapısına bırakılacaksınız). Trene binmeden hemen önce biletinizi sarı damga makinesinde damgalatın (bilet damgalandıktan sonra sadece 90 dakika geçerli).

Leonardo Havaalanından kalkan ikinci hat olan suburban train (FL1 hattı) Termini'de durmuyor. Tiburtina ya da bir önceki Ostiense tren istasyonunda inip Metro B Hattına ya da Roma Trastevere İstasyonunda inip 8 numaralı tranvaya binerek (p.za Venezia yönünde) Trastevere, Campo de' Fiori, largo di Torre Argentina ve piazza Venezia gibi popüler yerlere gidebilirsiniz. Tek yönde bilet 8 Euro ve tranvay ya da metro da ekstra 1.5 Euro tutacaktır.

Leonardo Express Termini'ye direkt gittiği için daha pahalı ama Metro İstasyonuna yakın bir yere gidiyorsanız eğer FL1 hattı ile Tiburtina ve Ostiense İstasyonları da oldukça pratik. Bileti kullanmadan önce sarı makinelerde damgalatmayı unutmayın.

Easyjet, Ryanair veya Wizzair gibi ucuz havayolları ile Roma'ya uçuyorsanız G.B. Pastine/Ciampino Havaalanına ineceksiniz. Bu küçük havaalanı Roma merkezine Leonardo Havaalanından daha yakın ama direk tren bağlantısı yok.

Eğer Ciampino'ya uçacaksanız uçağın sağında pencere kenarı oturmaya çalışın. Uçaklar genelde Roma şehir merkezinin doğusundan havaalanına yaklaşıyor ve Roma üzerinde alçalırken Tiber Nehrini, Olimpiyat Stadyumunu, Castel Sant'Angelo, St. Peter's ve Colosseum gibi önemli eserleri havadan görebilme şansınız yüksek.

Roma'nın iki havaalanı var. Leonardo da Vinci/Fiumicino International Airport. ve
G.B. Pastine/Ciampino International Airport
Roma Fiumicino Havaalanı ile şehir merkezi arası taksi ücreti sabit 48 Euro. Roma taksileri beyaz renkte. Ciampino Havaalanı ile şehir merkezi arası taksi ücreti 30 Euro. Eğer bir havaalanından diğerine taksi ile gidecekseniz ücret 50 Euro. Havaalanı kuyruğunda bazen çevre kentlerden taksiler oluyor ve bunlar sabit ücret kuralına tabii değiller. Mümkünse bu taksilere binmeyin. Taksi ile eğer Roma merkezi hariç bir yere gidiyorsanız ise taksimetreyi mutlaka açtırın. Eğer taksi hedefe vardığında taksici sizden fazla ücret talep ederse de polisi aramasını söyleyin. Bir de havaalanında şehre hareket eden ve adı "limuzin" olan firma taksileri var ki bunlarla şehir merkezine bir yolculuk size 80 Euroya patlayacaktır. Eğer 2 taksi gerektirecek kadar kalabalık iseniz bu firmaların minibüsleri iyi bir seçim olabilir.

Roma Havaalanlarında turistleri dolandırmak üzere avlanan korsan taksiciler var. Bunlardan uzak durun. Genel kural şu: Resmi taksi kuyruğuna gidin ve arada sizi bir taksiye yönlendirmeye çalışan herkesten uzak durun. Bir de gecenin bir yarısı Roma'ya varırsanız gece bineceğiniz taksiler genelde 100 Euro gibi uçuk bir rakam istiyorlar.O nedenle ucuz diye Roma'ya gecenin bir yarısı varan bir uçağa binecekseniz bu ekstra ücreti de göz önüne alın.

Cruise (Yolcu Gemisi) ile Roma
Çoğu cruise gemisi Civitavecchia'a demir atıyor. Bazı gemiler yolculuklarına buradan başlayıp, burada bitirirken, bazı gemiler de yolcuları en azından günübirlik Roma turu yapsınlar diye bu limanda 1 gün kalıyor.

Eğer cruise ile gelip günü birlik Roma turu yapacaksanız önce geminin servisi ile liman kapısına gittikten sonra 15 dakika yürüyerek Civitavecchia tren istasyonuna varabilirsiniz. Buradan B.I.R.G. Day Pass (günlük bilet) ile gidiş dönüş 12 Euroya Roma'ya trenle gidebilirsiniz. Bu B.I.R.G ile aynı zamanda limitsiz Roma Metrosu,otobüsü ve tranvayı kullanımı da geliyor. Tren her saat başı var ve Roma'ya 80 dakikada varıyor. Roma için ya Roma Trastevere İstasyonunda ya da Termini'de inebilirsiniz. Eğer cruise Civitavecchia'da başlıyor veya bitiyor ise gemi ile Civitavecchia tren istasyonu arasında taksi tutun zira valizlerle bu yolu geçmeniz zor.

Feribot ile Roma

Grimaldi Lines Barselona, Tunis, Toulon (Fransa),  Porto-Vecchio (Korsika) ile Roma arasında feribot işletiyor. Geç kalkmaları ile ünlü bu feribotlar sizi aktarma uçak vs. gibi ulaşım vasıtalarına geç kaldırma potansiyeline sahip.

Tren ile Roma
Roma'nın ana tren garı meşhur Termini. Diğer önemli istasyonlarda Roma Tiburtina, Roma Ostiense, Roma Trastevere ve Roma Tuscolana.

1 yorum:

  1. Fiumicino Havalanı’ndan şehir merkezine özel vip araçla ulaşımda Türk firması olan www.romeairportshuttle.com tercih edebilirsiniz. VIP transfer hizmetlerimizdeki konforumuz ile hizmetinizdeyiz. Bu ayrıcalıktan sizde yararlanın.

    YanıtlaSil