15 Mart 2014 Cumartesi

Bodrum'da nerede kalınır?

New York Times'ın Türkiye'nin St Tropez'i diye adlandırdığı Bodrum, Ege sahillerinin en gözde ve renkli tatil mekanlarından biri. Bodrum Merkez rengarenk gece hayatı ve akşamları yürüyüş için ideal sahili ile meşhur. Bodrum'un en güzel plajları şehirden uzakta : Ortakent (20 dakika), Yalıkavak (35 dakika), Gümüşlük (35 dakika) and Bağla (25 dakika). Şehrin merkezinde yapay ama başarılı bir plaj var ama en yakınında bulunan Gümbet ve Bardakçı daha çok tercih ediliyor.

Bodrum İstanbul'dan sonra Türkiye'nin en iyi gece hayatına sahip yeri. Denize paralel uzanan Bodrum Barlar Sokağı, sayısız kafe, bar, restoran ve gece klübü sabaha kadar binlerce yerli ve yabancı turiste hizmet veriyor. Bodrum'da tatil demek genellikle gündüzleri plajlarda miskin miskin enerji depolayıp, geceleri Bodrum gece hayatına akmak demek.

Peki Bodrum'da nerede kalınır? Öncelikle şunu belirtelim, Bodrum'da her keseye ve zevke uygun konaklama bulmak mümkün. Burada basit pansiyonlardan 5-Yıldızlı muhteşem otellere uzanan geniş yelpazede her türlü oteli bulmanız mümkün. Bodrum'un şirin merkezinde ve hemen çevresinde bir sürü otel var ama biraz daha sessiz sakin bir yer arıyorsanız şehrin doğu ve batı uçlarındaki tepelere doğru gitmeniz gerekiyor.

Genel olarak Bodrum merkezde ve merkeze yakın yerde küçük oteller ve pansiyonlar bulabilirsiniz. Büyük 5-Yıldızlı otelleri ise Bodrum'un dışına doğru ya da hemen dışındaki plajlarda bulacaksınız.

Bodrum'da nerede kalınır? Bodrum Kalesi ve Marina
Bodrum Kalesi ve Bodrum Marina
Bodrum Merkez

Bodrum'un doğu yarısında sonradan eklenmiş ince ama başarılı bir plaj ve bu plajın ardında ise tipik bir Akdeniz turizm kentinden bekleyeceğiniz barlar, restoranlar ve gece klüpleri var. Şehir merkezinin batı kısmında ise Bodrum Marina ve Yat Klübü var. Burada yatlara hizmet veren pahalı süpermarketler ve bazı güzel restoranlar var.

Bodrum merkezin sahili akşam yürüyüşü yapmak için mükemmel bir yer. Kale ile Halikarnas arasındaki plaj yüzmek için çok güzel. Ama eğer Bodrum merkezde kalıyorsanız buradan Bitez ve Gümbet Plajlarına da gitmeden etmeyin.

Eğer Bodrum'un renkli gece hayatına ve genç ortamına uzak kalmak istemiyorsanız Bodrum Merkezde kalabilirsiniz.

Gümbet

Bodrum merkeze sadece 3 kilometre mesafedeki Gümbet, küçük bir koyun kenarında yay çizen yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki güzeller güzeli plajı ile yüzmek, güneşlenmek, dinlenmek ve de su sporları ypmak için ideal. Vakti zamanında kimsenin bilmediği bir balıkçı kasabası iken bugün otel ve resortlarla, restoranlarla, barlarla, kafelerle ve gece klüpleri ile dolu meşhur bir tatil yöresi. Sadece yurt içinden değil, yurt dışından da (özellikle İngilizler arasında meşhur) çok sayıda ziyaretçi alan bir yer.

Gümbet otelleri genelde küçük. Gece hayatı ile meşhur bu bölgede çok sayıda gece klübü, bar ve restoran varken büyük otel sayısı az. Ama Bodrum - Gümbet arasında büyük ve 5 yıldızlı oteller bulmanız mümkün.

Bu popüler bölgedeki otellerin detayları ve karşılaştırmalı fiyatları için Bodrum Gümbet otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Bitez Plajı

Bodrum'un sadece 4 kilometre batısındaki Bitez bugün Bodrum ile neredeyse birleşmiş vaziyette. Bitez plajları mavi bayrak taşıyan muhteşem plajlar ve bu küçük kasabada Bodrum yöresinin bazı en iyi otel ve tatil köylerini bulacaksınız. Bitez genelde insanların renkli Bodrum gece hayatına akmadan önce gündüz bol bol enerji depoladıkları bir yer. Eğer huzurlu bir Bodrum tatili arıyorsanız, güzel bir kumsal istiyorsanız Bitez size göre. Eğer Bodrum gece hayatına daha yakın olmak istiyorsanız muhtemelen Bodrum merkez sizin için daha uygun.

Bitez otellerin detayları ve karşılaştırmalı fiyatları için Bitez otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Turgutreis

Adını 16. yüzyılda burada doğan ünlü amiral Turgut Reis'ten alan Turgutreis (daha önce Karatoprak olarak anılıyormuş) Bodrum'dan 20 kilometre uzaklıkta, toplam 5 kilometre uzunluğundaki güzel plajları ve sahil restoran ve barları ile güzel bir tatil kasabası. Cumartesi pazarı ile çevreden birçok turisti günübirlik kendine çeken Turgutreis, 5-yıldızlı lüks otellerde kalırken aynı zamanda da görece gelişmiş bir kasaba merkezi arayanlar için ideal. Rüzgarı sebebiyle aynı zamanda rüzgar sörfü tutkunlarının adresi.

Turgutreis otellerin detayları ve karşılaştırmalı fiyatları için Turgutreis otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Bodrum Haritası
Yalıkavak

Bodrum Merkeze 25 dakika uzaklıkta, Bodrum'un en güzel beldelerinden bir tanesi olan Yalıkavak, 29 kilometrelik sahili ve temiz denizi ile meşhur. Popülaritesi nedeni ile Bodrum'un en hızlı büyüyen beldesi. Rüzgarlı veya en azından hemen her zaman tatlı  bir meltem olması sayesinde görece serin bir yer. Burada her bütçeye uygun konaklama bulabilirsiniz ama tipi ne olursa olsun konaklama kalitesi genelde iyi.

Yalıkavak otellerin detayları ve karşılaştırmalı fiyatları için Yalıkavak otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Torba

Bodrum'la Güvercinlik arasında kalan minik tatil beldesi Torba, Bodrum'a sadece 5 kilometre uzaklıkta temiz denizi ve güzel kumsalları ile meşhur. Çok fazla bir hareketin olmadığı Torba denize girmek ve dinlenmek isteyenler için ideal. Torba'dan Didim, Milet ve Priene'ye tekne ulaşımı bulabilirsiniz.

Torba otellerin detayları ve karşılaştırmalı fiyatları için Torba otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Gümüşlük

Bodrum'un gürültü ve kalabalığından uzaktaki cenneten bir köşe olan Gümüşlük, sessiz ve sakin bir kafa dinleme mekanı arayanlara. Gümüşlük otellerin detayları ve karşılaştırmalı fiyatları için Gümüşlük otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Bodrum ve çevresindeki tatil fırsatları için Bodrum Tatil Fırsatları sayfasına bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder