27 Mart 2014 Perşembe

Salzburg'da nerede kalınır?

Avusturya'nın 4. büyük şehri olan Salzburg, 150,000 nüfuslu oldukça küçük bir şehir. Dünyaca ünlü barok mimarisi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Salzburg Altstadt, Almanca konuşan ülkelerin şehirleri arasında tarihi merkezi en iyi ve orijinal korunmuş olanı. Salzburg'un bir önemli özelliği de Mozart'ın doğum yeri olması.

Bu küçücük şehirde 3 tane üniversite var ve oldukça fazla sayıda da öğrenci yaşıyor. Alp dağlarının eteklerinde muhteşem bir arka plana sahip şehrin tarihi merkezi UNESCO Dünya Mirası listesinde.

Salzburg Altstadt
1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Salzburg'un tarihi şehri (Salzburg Altstadt) yaya gezilebilecek kadar küçük ama muhteşem bir yer. Barok mimarinin nadide eserleri ile süslü bu merkez Salzach Nehri ve Mönchsberg devasa kaya kütlesi arasında kalıyor. Altstadt'ın en önemli turist attraksiyonu Salzburg Katedrali. Katedral kendi başlarına turist atraksiyonu olan Residenzplatz ve Kapitelplatz meydnları arasında. Residenz, yeni Residenz, Franziskanerkirche ve Kollegienkirche (Stiftskirche) of Saint Ruprecht hemen yakınlarda ve birbirlerine de oldukça yakınlar. Bütün bu yerlerin tepesinde yükselen heybetli Mönchsberg (Rahip Dağı) ve tepesindeki Hohensalzburg Kalesi var. Altstadt'ın batısında ise Mozart'ın doğduğu ev ve Kollegienkirche var.

Şehrin muhteşem tarihi merkezi (Altstadt) Romanesk, Gotik, Rönesans ve Barok mimarinin nadide eserlerini barındırıyor ve her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Her ne kadar şehir görece küçük olsa da Salzburg Altstadt Avrupa'nın en geniş tarihi merkezlerinden biri. Salzburg'da gezilip görülecek yerlerin hemen hepsi bu Altstadt semtinde. Salzburg'un eski şehir merkezi tek kelime ile büyülü ve insanın bir süre içinde kaybolmak isteyeceği bir yer.

Eğer Salzburg'da nerede kalınır diye merak ediyorsanız cevabı mümkünse Salzburg Altstadt otellerinden birinde olacak. Burada her bütçeye uygun ve güzel otel mevcut. Şurada Salzburg Altstadt otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Salzburg Altstadt
Salzburg Altstadt (Tarihi Şehir), Barok mimarisi ile ünlü, Avrupa'nın ve özellikle de Almanca konuşan
ülkelerin şehirleri içinde en iyi korunmuşlardan biri.
Riedenburg
Her ne kadar ayrı bir mahalle olsa da Salzburg'un Riedenburg mahallesinin bir kısmı Salzburg eski merkezi (Altstadt) içinde. Riedenburg aslında şehrin en eski bölgesi : bu bölgenin kalbindeki Rainberg Tepesi bu 6,500 yıl önce bölgede insanların yerleştiği ilk yer. Daha sonra burada ahşap kale duvarları ile korunan bir Kelt kasabası kurulmuş. Riedenburg Altstadt'a Avusturya'nın en eski tüneli olan 1766'da yapılmış Neutor ile bağlı. Bu nedenle de Salzburg'da kalmak için en popüler yerlerden biri : Sessiz sakin ama hala oldukça merkezi.

Buradaki oteller, karşılaştırmalı fiyatları ve müşteri yorumları için Salzburg Riedenburg otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Salzburg  Neustadt
Salzach Nehrinin Salzburg Altstadt'a göre karşı kıyısındaki Neustadt (Yeni Şehir), Salzburg'un kale duvarları yıkıldıktan sonra oluşmuş. Buranın da bir kısmı UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Bol bol 19. yüzyıl binası bazı kalabalık caddeleri ile Küçük bir Viyana modeli olan bu bölge, Altstadt'a göre Salzach nehrinin karşı tarafında ve eski şehrin hemen bitişiğinde. oteller için Salzburg Neustadt otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Salzburg'da diğer mahalleler

Salzburg şehri pek tabii ki sadece bu iki bölge ile sınırlı değil. Şehrin tarihi olmayan bölgelerinde de oldukça güzel oteller mevcut. Eğer Salzburg'da kalacaksanız eski şehrin unutulmuş bir kısmı olan Nonntal, nezih mahallelerden biri olan Parsch ve bir kısmı UNESCO Dünya Mirası alanı olan Mülln.

Salzburg'da nerede kalınmaz diye sorarsanız ise Lehen özellikle kalmak için iyi bir yer değil. Itzling ve Gnigl'de şehrin pek iyi olmayan mahalleleri.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder