7 Temmuz 2013 Pazar

Qatar Airways (Katar Havayollari) ile İstanbul Singapur ucusu

İstanbul - Singapur hattında Qatar Airways ile ilk defa 2009'un Aralık ayında uçtum. Qatar Havayolları hakkında o zamana kadar kulaktan dolma da olsa bir bilgim yoktu. Acil bir iş toplantısı için gidip gelmem gerekiyordu ve gidip gelmem gereken tarihlerde genelde kullandığım Singapur Havayolları ve Türk Havayollarında bilet kalmamıştı. Böylece Qatar Airways sitesinden görece oldukça ucuz bir gidiş dönüş bileti aldım.

Qatar Airways Katar'ın başkenti Doha merkezli bir körfez havayolu şirketi. Singapur - Doha arasında Boeing 777 ER tipi şahane bir uçak ile uçtum o zaman. Doha'da ise uçaktan inip tamamen başka bir uçağa aktarma yaptık. Doha aktarma körüklerden değil otobüslerle oldu ki uluslararası bir uçuşta benim için bir ilkti. Doha - İstanbul arasında ise daha küçük Airbus A320 ile uçtuk. Bu uçağın büyük gövdeli uçak gibi koltuk arkası eğlence sistemi yoktu maalesef. Aslına bakarsanız Katar Havayolları Temmuz 2013 ayına kadar İstanbul Doha uöuilarına bu tip küçük gövdeli uçaklarla hizmet verdikten sonra bu hatta büyük gövdeli Airbus A330 kullanmaya başladı.

Sonraki Qatar Havayolları uçuşum aynı hatta 2011'de oldu. Qatar Havayolları'nın Türkiye kampanyaları özellikle uzakdoğu uçuşlarında hemen her zaman artık bu hatlarda genelde direkt uçan Singapur Havayolları ve THY'den ucuz oluyor. Tabii Doha'da aktarma ve bekleme zahmetli ama aradaki fiyat farkı da beklemeyi haklı kılacak cinsten genelde.

Katar Havayolları'nın logosundaki hayvan Katar'a özgü
afrika antilopu (oryx).
Qatar Airways Türkiye Özel kampanyaları ve uçuş teklifleri sayfasına bir göz atarsanız ne dediğimi anlarsınız: Türkiye'den (Ankara ve İstanbul) Jakarta ve Bali (Endonezya), Bangkok (Tayland), Pekin, Hong Kong ve Guangzhou (Çin Halk Cumhuriyeti), Cape Town ve Guangzhou (Güney Afrika), Darüsselam (Tanzanya), Delhi ve Goa (Hindistan), Doha (Katar), Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Hanoi (Vietnam), Kolombo (Sri Lanka), Katmandu (Nepal), Kuala Lumpur (Malezya), Male (Maldivler), Manila (Filipinler) ve daha birçok Güneydoğu Asya, Uzakdoğu, Avustralya ve Yeni Zelanda şehrine oldukça hesaplı uçuş imkanı sunuyorlar.

Neyse bu 2 uçuştan sonra Qatar Airways benim düzenli kullandığım bir havayolu şirketi oldu. Avrupa hatlarında oldukça hesaplı olmalı ki Singapur'dan İspanya ve İtalya'ya uçan İspanyol ve İtalyan iş arkadaşlarım da hep bu şirketle uçuyorlar.

Doha Havalimanında bekleyen Qatar Havayolları uçakları.
Şimdi Business Class'ı bilemeyeceğim zira benim züğürt eski şirketim iş uçuşlarında bile ekonomi uçuruyordu ve de yıllardır Singapur merkezli bir şirkette çalıştığımdan artık Qatar Havayolları uçuşlarım benim cebimden. Katar Havayolları'nın Ekonomi Sınıfı 2009 ve 2010 yılında Skytrax Ödüllerinde dünyanın en iyisi seçilmişti. 34 inç (86 cm) genişlikteki koltuk mesafesi benim gibi orta boy birine oldukça konforlu gelecektir. Yemekler iyi, içki servisini direkt yapmıyorlar ama isteyince getiriyorlar. Servis süper ama en güzeli Katar Havayolları'nın Uçuş İçi Eğlence Sistemi olan Oryx. Hem THY, hem de Singapur Havayollarının sistemlerinden iyi bu sistem. Dokunmatik geniş ekranlı ve içerik oldukça iyi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder