15 Şubat 2014 Cumartesi

Bora Bora'da nerede kalınır?

Güney Pasifik Okyanusundaki Fransız Polinezyası'nın en meşhur adası kuşkusuz oldukça pahalı ve lüks bir tatil cenneti olan Bora Bora Adası. Bir lagün ve mercan resifi ile çevrili olan Bora Bora, tropik bir ada. Adanın merkezinde iki adet sönmüş volkan var: Phaia Dağı ve Otemanu Dağı.

Yerleşik nüfusu sadece 8,800 kişi olan Bora Bora'nın ana geçim kaynağı turizm. Ada da ve adayı çevreleyen lagünün içindeki küçük adacıklarda süper lüks resort oteller, Bora Bora'ya gelen turistlerin temel konaklama merkezleri. Ama eğer bu adada tatil yapmayı planlıyorsanız otellerin, aktivitelerin, yemeklerin ve aslında hemen herşeyin ya "pahalı" ya da "çok pahalı" kategorisine düştüğünü unutmayın.

Bora Bora'de nerede kalınır sorusuna gelelim. Bu soruya, Bora Bora'nın coğrafyasını genel olarak tanıtarak cevap vermeye başlayalım. Aşağıdaki haritada da görebileceğiniz gibi Bora Bora bir ana ada ve bu adayı çevreleyen bir lagün ile mercan resifinden ibaret. Lagün içinde ve resif üzerinde de adalar var. Bora Bora'nın en büyük yerleşkesi Vaitape ana ada üzerinde ve kütüğü Bora Bora'da olan yaklaşık 9,000 ada ahalisinin yarısı burada yaşıyor.

Eski otellerin çoğu ana adada. Son birkaç yıldır adayı çevreleyen lagün içindeki adacıklarda (Tahiti Dilinde motu) resortlar kurulmaya başladı. Adanın en popüler konaklama şekli 30 yıl önce ilki Hotel Bora Bora tarafından inşaa edilen su üstü bungalowlar. Bu popüler "odalar" ortalamadan süper lüks villaya uzanan bir yelpazede. Her ne kadar bu odalar pahalı olsalar da Bora Bora'da hangi resortta kalınrsanız kalın, bu suüstü bungalowlardan birinde kalmaya bakın.

Bora Bora Haritası
Bora Bora Haritası

Bora Bora'da lüks resort kategorisindeki otellerin fiyatları gecesi bir kaç yüz dolardan başlıyor ve ortalama fiyat yaklaşık olarak gecesi 1,000 USD gibi bir rakam. Suitlerde kalmak ise tabii ki en az birkaç bir dolar gerektiriyor. Adadaki en popüler konaklama suüstü bungalowlar.

Bora Bora'da nerede kalınır sorusuna dönelim. En popülerinden başlayalım.

Bora Bora çevresindeki adacıklardaki resortlar

Bu resortlar muhteşem tesislerinin yanında muhteşem Bora Bora Adası manzaraları ile meşhurlar. Bu tatil köyleri genellikle balayı çiftlerine hizmet veriyor.

Four Seasons Resort Bora Bora, Bora Bora karpostallarında en çok kullanılan ve Bora Bora deyince ilk gözünüzde canlanan manzaranın sahibi muhteşem bir tatil köyü. Motu Tehotu (Tehotu Adacığı) üzerinde yerleşik bu resort TripAdvisor'a göre dünyanın en romantik oteli ve muhtemelen dünyanın en iyi balayı oteli.

Four Seasons Resort Bora Bora su üstü bungalowları.
St. Regis Bora Bora, Bora Bora Adasının şimdilik en yeni ve en pahalı tatil köyü. Resort oteldeki her bir oda içinde lüks banyosu olan birer süit. Aslında bunlara oda demek haksızlık olur, St. Regis Bora Bora'nın çoğu odası aslında su üstü villa ve kendilerine ait yüzme havuzu ve spa ile geliyor. Bu villaların yerleri cam kaplama ve oda altı ışıklandırması ile lagün odanızın içinde ışıldıyor. Oteldeki müşterilerin yüzde 80'i Amerikalı ve bunlarında yüzde 80i balayındaki çiftler. Bu süper lüks tesislerde ünlü isimler de balayı yapmış: Nicole Kidman ve Keith Urban gibi. St. Regis Bora Bora, ana adayı çevreleyen küçük adacıklardan birinde ve tek kelimeyle muhteşem bir Bora Bora Adası manzarasına sahip.

St. Regis Bora Bora Suüstü Bungalow
St. Regis Bora Bora (arka planda Bora Bora Adası ve Otemanu Dağı var. Burada görülene benzer
suüstü bungalowları Bora Bora'da en popüler konaklama şekli.
Le Meridien Bora Bora, ana adadan bir miktar uzakta bir motu (adacık) üzerinde bulunan resortlara bir örnek. Oldukça büyük olan bu tatil köyü bir sürü güzel plaja sahip ve Japon balayı kumruları arasında popüler. Ana adaya gidip gelmek için servis botu kullanmanız gerekiyor.

Bora Bora Adası üzerindeki resortlar

Bora Bora Adası üzerindeki resortlar lüks olarak en tepedeler ama adanın üzerinde olduklarından bir önceki kategorideki adalar gibi muhteşem Bora Bora ve ada üzerindeki yanardağı manzarası sunamıyorlar. Ada üzerindeki meşhur Matira Plajı en popüler bölgelerden.

Intercontinental Le Moana Bora Bora Resort Matira Plajının en ucunda, verdiğiniz her kuruşun hakkını veren bir tatil köyü. Matira'daki güzel bir diğer resort ise Sofitel Bora Bora Beach Resort. Bu otelin denize nazır havuzu nefes kesiyor.

Sofitel Bora Bora Beach Resort
Sofitel Bora Bora Beach Resort
Ucuz Bora Bora Oteli
İnanmayacaksınız ama bu pahalı balayı mekanında ucuz konaklama da var. 3 yıldızlı Le Maitai Polynesia Hotel Bora Bora (gecesi 80 Euro) ve 2 yıldızlı Village Temanuata (gecesi 60 Euro) bu klasmanda iki iyi örnek.

Bora Bora nerede?

Bora Bora Güney Pasifik Okyanusunun ortasında, Fransız Polinezyası olarak adlandırılan takımadada yer alıyor. Bora Bora nerede uzun uzun tarif etmeye çalışmaktansa aşağıdaki haritadan nerede olduğunu görebilirsiniz.


Bora Bora nerede ayrıntılı görmek için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder