18 Şubat 2014 Salı

Münih'te nerede kalınır?

 Berlin ve Hamburg'dan sonra Almanya'nın en büyük üçüncü kenti olan Bavyera eyâletinin başkenti Münih güzeller güzeli mimarisi, kültürü, müzeleri ile Berlin gibi yine çok güzel olan bir Almanya şehrinden bile fazlasını ziyaretçilerine sunuyor. Şehirdeki binaların mimarisi tek kelime ile nefes kesici. Her ne kadar Münih 2. Dünya Savaşı sonunda bombardımanla harabeye dönmüş olsa da şehrin tüm tarihi binaları sonradan tek tek yeniden inşaa edilmiş ve bugün Münih'in tarihi merkezi 1800lü yıllardaki görünümünü koruyor.

Münih dünyanın önemli iş, mühendislik, araştırma ve tıp merkezlerinden biri. Almanya'nın en zengin kenti olan bu şehir hem en son teknolojiyi hem de tarihi dokuyu bir arada barındıran eşsiz bir dünya mirası.

Münih'de nerede kalınır sorusuna tek tek Münih otel tavsiyesi yapmak yerine Münih'in belli başlı bölge ve mahallelerini tanıtarak cevap vereceğiz. Münih her kesimden ziyaretçiye hitap eden otel ve hostel seçeneklerine sahip. Münih Merkez Tren Garı (Hauptbahnhof) civarında hostel ya da Le Meridien ve Sofitel gibi oıteller bulunuyor. Biraz güneydeki Schillerstraße'de ise onlarca küçük otel bulunuyor ama bu cadde geceleri striptiz klüpleri ve barlar ile dolu. Münih'in en lüks Bayrischer Hof, Vier Jahreszeiten, The Charles ve Königshof gibi en lüks otelleri şehrin merkezinde bulunuyor. Schwabing, Bogenhausen (Arabellapark) ve Munih Doğu İstasyonu (Haidhausen) çevresinde de bol bol otel var.

Eğer Münih'te bulunma nedeniniz müzeler ve galeriler ise Schwabing, gece hayatı ise İsar Nehrine yakın Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt size hitap ediyor. Fakat Münih'in harika ötesi toplu taşıma sistemi sayesinde şehrin neresinde kalırsanız kalın istediğiniz yere çok kolay ulaşabilirsiniz.

Şehirde ticari fuar varken ucuz otel fiyatı bulmak zor. Meşhur Oktoberfest zamanı (Eylül ortasından Kasım ortasına) Münih otel oda fiyatları üç hatta dört kat artıyor.

Münih Haritası ve Münih'in Bölgeleri
Münih Haritası ve Münih'in Bölgeleri
Kaynak : WikiTravel Münih Rehberi
Münih Şehir Merkezi (Altstadt-Lehel)
Münih şehir merkezi eskiden surların içinde imiş. Bugün surlardan sadece kalıntılar kalmış olsa da surların izlerini takip eden Altstadtring var. Altstadtring içinde kalan bölge şehrin tarihi merkezi. Münih'in gezilecek ve görülecek yerlerinin çoğu şehir merkezinde. Dünyaca ünlü Glockenspiel'i ile Yeni Hükümet Konağı (Neues Rathaus), the Eski Hükümet Konağı, Feldherrenhalle, Residenz (Bavyera Krallarının ikamet adresi), Nationaltheater (opera) ve dünyanın en meihur birahanesi Hofbräuhaus am Platzl. Frauenkirche, Asamkirche, Peterskirche ve Theatinerkirche de şehrin tarihi merkezinde. Şehrin tarihi kapılarından Karlstor (Stachus), Isartor ve Sendlinger Tor hala ayakta (hepsi U-Bahn ya da S-Bahn istasyonlarının dibinde). Münih'in belli başlı alışveriş bölgeleri de şehrin tarihi merkezinde: mağazaları ve lüks dükkanları ile Neuhauser Strasse, Kaufinger Strasse, Maximilianstrasse, Theatinerstrasse, Residenzstrasse ve Brienner Strasse ilk akla gelenler.

Münih'in kalbinde Altstadt'ta kalmak isterseniz buradaki oteller, oda fiyatları, ucuzluklar ve konuk yorumları için Münih Altstadt - Lehen Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Munih'in iki ikonik binası : Frauenkirche ve Neues Rathaus
Munih'in iki ikonik binası : Frauenkirche ve Neues Rathaus
Maxvorstadt
Münih tarihi merkezinin hemen kuzeyindeki akademi ve sanat bölgesi Maxvorstadt Almanya'nın en iyi iki üniversitesi olan The University of Munich (LMU) ve Technische Universität München (TUM)'e ev sahipliği yapıyor. Burada aynı zamanda ünlü  Pinakotheken, Museum Brandhorst, the Lenbach Haus, Glyptothek ve Staatliche Antikensammlungen gibi çok iyi sanat müzeleri. Son ikisi Doric Propylaea ile beraber güzel Königsplatz Meydanında. Maxvorstadt aynı zamanda sayısız sanat galerisine ev sahipliği yapıyor. Bu kadar eğitim kurumu ve sanat eseri bir arada olunca Maxvordstadt Münih'in Beyni takma adını almış.

Eğitim, sanat ve kültür dolu Maxvorstadt aynı zamanda merkezi bir bölge. Buradaki oteller için Münih Maxvorstadt otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Münih Maxvorstadt
Münih Maxvorstadt
Au-Haidhausen (Au-Haidhausen)
Münih Doğu Tren İstasyonu (Ostbahnhof) civarındaki Au-Haidhausen Münih'in parti ve gece hayatı mekanı. Kultfabrik (eski ismi Kunstpark Ost) ile meşhur. Burada onlarca bars, gece klübü ve disko mevcut.Hemen bitişiğindeki bar ve restoranlarla dolu Optimolwerke diğer bir seçenek. French Quarter ve Orleansplatz civarında yüzyıllarca önceki hali ile duran daha sessiz sakin sokaklar bulabilirsiniz.

Oteller için Haidhausen otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Kultfabrik (eski ismi Kunstpark Ost)
Kultfabrik (eski ismi Kunstpark Ost)
Schwabing & English Garden (Schwabing-West, Schwabing-Freimann)
Ludwig-Maximilian Universität'ın hemen ardındaki Schwabing & English Garden bölge kafeleri, restoranları, pahalı ayakkabı ve moda dükkanları, kitapçıları ve galerileri ile oldukça güzel bir bölge. Schwabing Münih'in en popüler mahallelerinden biri ve onlarca sanatçıyı, Thomas ve Heinrich Mann gibi yazarları, Wassily Kandinsky ve Paul Klee gibi ressamları, Lenin'i ve ünlü fizikçi Werner Heisenberg'i ağırlamış zamanında. Ağaçlarla süslü güzel bulvarları, güzel kaldırımları ve atmosferi ile gerçekten yaşanılacak bir yer. Buradaki English Garden, Münih'in önemli parklarından biri.

Münih'in bu nezih ve merkezi bölgesindeki oteller için Münih Schwabing Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Schwabing
Schwabing

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder