17 Şubat 2014 Pazartesi

Istanbulda gezilecek yerler - Sultanahmet

İstanbul'da gezilecek yerlerin bir listesine girmeden önce şunu hatırlatalım: Eğer bol bol müze gezecekseniz 72 saat boyunca müzelere tek giriş olanağı sağlayan 85-TL'lik Museum Pass İstanbul alırsanız parada tasarruf etmiş olursunuz.

İstanbul'un en gezilecek yerlerinin çoğu Eski İstanbul, Suriçi ya da Tarihi Yarımada olarak bilinen Fatih İlçesine bağlı Sultanahmet Mahallesi içinde. Burada Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları zamanından kalma tarihi yapılar birbirinden yürüme mesafesi uzaklığındalar.

Aya Sofya - Sultanahmet Meydanındaki 6. yüzyılda inşaa edilen Roma Döneminin mühendislik şaheseri30 metre çapında devasa bir kubbeye sahip olan aya Sofya inşaa edildikten sonraki 1,000 yıl dünyanın en büyük kapalı alanı ünvanını elinde bulundurmuş. Doğu Roma İmparatoru Justinian I tarafından kilise olarak inşaa ettirilen yapı 1204 yılında Haçlı Ordularınca yağmalanmış. Osmanlıların İstanbul'un alması ile 15. yüzyılda camiiye dönüştürülen yapıya minareler eklenmiş. Aya Sofya 1935 yılından beridir bir müze. Giriş 25 TL (kredi kartı kabul ediliyor) ama öğrenci indirimi yok.

Topkapı Sarayı - Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan ve Abdülmecit’in Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmasına kadarki 380 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğunun yönetim merkezi olarak hizmet veren Topkapı Sarayı birbirinden ihtişamlı avluları, binaları ve sayısız tarihi eseri ile mutlaka görülmesi gereken bir yer. Özellikle 4. avludan İstanbul Boğazı manzarası muhteşem. Sarayda Osmanlı ve Bizans dönemine ait birçok eserin yanında çeşitli ülkelerden Sultan'a gönderilen hediyeler de görülebilir. Giriş 25 TL (Harem ve Hazineye giriş için ekstra 15 TL ödemeniz lazım).

Aya İrini - Topkapı Sarayı içinde yer alan Aya İrini Bizans Döneminden kalan ve camiye dönüştürülmeyen az sayıdaki katedralden biri. İçeri giriş sadece ara ara burada verilen klasik müzik konserlerine biletle.

Sultan Ahmet Camii- Yabancıların içindeki çini süslemeler nedeni ile Mavi Camii (Blue Mosque) olarak bildiği Sultanahmet Camii hem dış mimarisi hem de iç mimarisi ile muhteşem. İnşaasına 1609 yılında başlanan ve Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılan camii, Ayasofya müzeye dönüştürüldükten sonra İstanbul'un ana camii olmuş. İbadete açık olan camiye giriş parasız. Bayanlar yanınızda başınızı örtmek için eşarp getirin yoksa ya 5-15 TL'ye satın almak ya da girişte ücretsiz ama onlarca kişinin kullandığı örtülerden kullanmak zorunda kalırsınız.

Yerebatan Sarnıcı - 532 yılında şehre kuşatıldığı dönemlerde su sağlamak amacıyla Justinian tarafından yaptırılan bu yeraltı sarnıcı kendine has büyülü atmosferi ve fonda çalan müzik ile görülmesi gereken bir başka İstanbul şaheseri. Yanınızda balıklara atacak bir şeyler getirin. Medusa heykeli muhteşem. İçerdeki nem oranı astım hastaları için uygun değil. Giriş 3 TL (yabancılara 10 TL).

Sultan Ahmet Meydanı (Hipodrom) - Bugünkü Sultanahmet Meydanı bizans döneminde Konstantilope'nin merkezi olan hipodrom olarak bilinirdi. 4. Haçlı seferlerinde müslümanların kontrolündeki İsrail'i ele geçirmek için yola çıkıp bunun yerine Ortodoks Hristiyan İstanbul'u yağmalayan haçlı istilasından sonra yıkılan bina 1453 yılında şehir Osmanlılarca fethedildiğinde çoktan bir harabe halinde imiş. Bugün Sultan  Ahmet Meydanında hipodrom kalıntılarını görebilirsiniz. Bugün meydanda o dönemden kalma obeliks ve bazı heykeller durmakta.

Arkeoloji Müzesi - Mutlaka görülmesi gereken ama yurdum insanınca çoğunlukla es geçilen bu müze sümer tabletlerinden antik döneme ait heykellere uzanan yelpazede birçok tarihi eserin sunulduğu bu müze dünyanın en iyilerinden. Giriş 11 TL.

Soğukçeşme Sokağı - Ayasaofya'nın arkasındaki araç trafiğine kapalı ve arnavut kaldırımlı bu sokak Osmanlı dönemi 2-3 katlı ahşap evlerle süslü, zamanında Osmanlı döneminde bir sokak nasıl olurdu diye anlamak için görülmesi gereken bir yer.

Gülhane Parkı - Arkeoloji Müzesi'ne bitişik Gülhane Parkı bir zamanlar Sultan'ların av sahası imiş. Bugün Topkapı Sarayı'ndan devesa duvarlarla ayrılan parkın bitişinde muhteşem boğaz manzaralı kafeler var.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi - Sultan Ahmet Camiinin güneyindeki Arasta Çarşısındaki bu müze bizans dönemindeki büyük saraydan kalma mozaiklerin sergilendiği bir müze. Zamanında Bizans ve Doğu Roma İmparatorluğunun merkezi olan Büyük Saray, Fatih Sultan Mehmet şehre girdiğinde çoktan harabe halinde imiş. Büyük Sarayın bomboş ve harabe odalarında dolaşan Fatih'in  Persli şair Firdevsî'nin "Sezarların Sarayına, örümcekler ağlarını örmüşler, Efrasiyab'ın kulelerinde bir baykuş ötüyor" mısralarını okuduğu rivayet edilir.

Kapalı Çarşı - 4400 mağazası ve labirentimsi üstü kapalı galerileri ile alışveriş olarak daha çok turistlere hitap etse de gezilip görülmesi gereken devasa Kapalı Çarşının  kuzeyinde tığcılar sokağı'nda yer alan zincirli han görülesi.

Süleymaniye Camii - Mimar Sinan'ın İstanbul'daki en büyük eseri Süleymaniye Camii daha sonra yapılan Sultan Ahmet Camiinin ilham kaynağı. Sultan Ahmet'e göre daha ferah olan camiinin hemen yanında Kanuni Sultan Süleyman'ın ve Hürrem Sultan'ın türbeleri var. Giriş ücretsiz. Kimsenin kimseye karışmadığı bir yer ve girip saatlerce kitap okuyabileceğiniz bir mekan.

Mısır Çarşısı - Ecnebilerin Baharat Çarşısı olarak bildikleri ve çoğunlukla baharat satılan bu tarihi çarşı Eminönü'nde Yeni Camii'nin arkasında ve Çiçek Pazarı'nın yanında. 1666 yılında yapımına başlanmış.

Historia - İstanbul Tarihi Yarımadadaki tek alışveriş merkezi olan Historia klimalı bir ortama kaçmak isteyenlere. İçerde  tabii alışveriş imkanları da bol.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder