16 Şubat 2014 Pazar

Valencia'da nerede kalınır?

İspanya'nın büyüleyici Valencia önem ve nüfus açısından ülkenin önde gelen üçüncü şehri. Barcelona'nın 4 saat kadar güneyinde ve Akdeniz kıyısındaki bu tarihi şehir aynı zamanda başkent Madrid'in 3 saat kadar kuzeyinde. Mart aylarındaki yıllık Fallas Festivali ile meşhur Valencia aynı zamanda İspanyol pirinç yemeği olan paella'nın ana vatanı (her ne kadar yabancılar paella'yı bir İspanyol yemeği olarak bilse de İspanyollar için paella bir Katalan Valencia yemeği).

Romalıların kurduğu ve ismini güç, kuvvet anlamına gelen Valentia koydukları şehir tarihi boyunca çeşit çeşit uygarlığa ev sahipliği yapmış. Bugün özellikle şehrin tarihi merkezi görmeye değer.

Valencia'da nerede kalınır sorusunun cevabı basit: mümkünse tarihi şehir merkezi ve civarında. Eğer bu bölgede kalırsanız hemen hemen hiç araca ihtiyacınız olmadan yaya ya da bisiklet ile şehrin önemli turist atraksiyonlarının çoğuna ulaşabilirsiniz. Eğer Valensiya'da bulunma amacınız plaj değil ise şehrin tarihi merkezinde kalın.

Valencia Tarihi Merkezi
Valencia'nın Valencia Katedrali, arnavut kaldırımlı dar sokakları, ortaçağdan kalma taş evleri ile ünlü tarihi merkezi, Jardin del Turia, Guillem de Castro, Carrer Xativa ve Carrer Colon arasında kalıyor. Valencia'nın tarihi merkezi eğer şehrin tarihi ve turistik yerlerine yürüyerek ulaşmak istiyorsanız kalmanız gereken yer. Ayışığı altında ortaçağ kokulu sokaklar geceleri bir başka güzel oluyor. Valencia'nın tarihi merkezinin batısında tarihi binalarında tapas barların ve gece klüplerinin bulunduğu Barrio del Carmen var. City of Arts and Sciences ise merkezin güney doğusunda.

Valencia tarihi merkezinin ismi Ciutat Vella (Katalan eski şehir demek). Valencia tarihi merkezinde her ne kadar metro istasyonu olmasa da yakınlardaki metro istasyonlarından bu bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Aşağıda Valencia Ciutat Vella Bölgesinin bir haritası mevcut. Valencia'nın göbeğindeki bu bölgedeki oteller, oda fiyatları, indirimler, ucuz oteller ve konuk yorumları gibi detaylar için Valencia Ciutat Vella Otelleri sayfasına bakın.


View Larger Map


Valensiya Şehrinin tarihi merkezi olan Eski Şehir (Ciutat Vella)
Valensiya Şehrinin tarihi merkezi olan Eski Şehir'den (Ciutat Vella) bir görünüm. Eğer Valensiya'da kalacaksanız,
en iyi bölge burası ve hemen yakın çevresi.
Şehrin tarihi merkezinin batısında kalan Barrio del Carmen'de tarihi merkez gibi labirentimsi, arnavut kaldırımlı sokaklarla örülü ortaçağdan kalma tarihi binalarla dolu bir mahalle. Gotik Quart Towers ve Plaza Redonda (Yuvarlak Meydan) Carmen'in en popüler turist atraksiyonları. Geceleri ise tapas barlarla, restoranlarla ve cıvıl cıvıl gece klüpleriyle epeyce şenlenen bir yer burası. Carmen'e otobüsle ya da kuzeydeki Jardin del Turia yakınındaki metro istasyonundan ulaşabilirsiniz.

Valencia Barrio del Carmen

La Malva-Rosa (Malvarrosa)
Valencia'nın Akdeniz kıyılarındaki beyaz kumlu plajları ile ünlü Malvarrosa Bölgesi şehre gelip de deniz kaçamağı yapmak isteyenlerin mutlaka uğrayacağı bir yer. Palmiye ağaçları ile süslü Paseo Maritimo yüzmekten arta kalan zamanınızda Malvarrosa Plajının tadını çıkarmak için ideal bir bölge. Plajı izlerken bir İspanyol beyaz şarabı içmek için ideal. Malvarrosa'da otellerin toplandığı önemli bir yer denize paralel Calle de Pavia Bulvarı. Malvarrosa Plajının güneyindeki Las Arenas Plajı da diğer bir önemli ve popüler plaj. Malvarrosa'ya metro ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Valencia'da denize yakın kalmak isteyenler La Malva-Rosa Otelleri sayfasına bir göz atabilirler.

La Malva-Rosa (Malvarrosa)
Malvarrosa Plajı yazın, özellikle haftasonu çok kalabalık olabiliyor.
Palacio de Congresos
Eski şehir merkezinin kuzey batısında ve Barrio del Carmen'in kuzeyinde yer alan Palacio de Congresos (Valensiya Kongre Merkezi) çevresi Valencia'nın iş merkezi. Bu konferans salonu dünyanın her yerinden iş adamını toplantı ve ticari fuarlar için şehre çekiyor. Eğer iş için şehirde iseniz Valencia'nın iş otelleri Avenida de las Cortes Valencianas üzerinde yoğunlaşıyor.

Eğer bu civarda kalmak isterseniz Valencia Kongre Merkezi otelleri sayfasına bir göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder