15 Şubat 2014 Cumartesi

Köln'de nerede kalınır?

Almanya'nın en kozmopolit ve liberal şehirlerinden biri olan Ren Nehri üzerindeki Köln Şehri, aynı zamanda ülkenin en önemli iş, sanat, kültür, turizm ve medya merkezlerinden biri. 30'dan fazla müzeye ve yüzlerce sanat galerisine ev sahipliği yapan bu tarihi şehir, maalesef İkinci Dünya Savaşında korkunç bir bombardımanla neredeyse tamamen yerle bir olmuş. Savaştan sonra şehri olabildiğince aslına uygun şekilde yeniden inşaa etme çabası ise bugünkü kendine has şehir dokusunu yaratmış.

Köln'ün tıkır tıkır işleyen ve oldukça güzel bir otobüs - metro sistemi var : KVB" (Kölner Verkehrsbetriebe). Raylı sistem tranvay ve metro karışımı. Bir metro hattı yerüstünde tranvay olarak devam ederken bir tranvay hattı yer altına inip metro olarak devam edebiliyor. Köln'de ilk işiniz toplu taşıma sisteminin bir haritasını edinmek olsun.

Köln her ne kadar tarihi merkezinde gezilip görülecek katedraller, kiliseler ve tarihi binalar sunuyor olsa da şehrin turizm açısından en güçlü tarafı müzeleri ve kültür aktiviteleri. Köln dünyanın bazı en iyi müze koleksiyonlarına ve sanat galerilerine sahip.

Köln'ün güçlü olduğu bir başka alan da gece hayatı. Almanya'nın adam başına en çok bar düşen şehri Köln. Aynı zamanda şehirde 70 kadar gece klübü, sayısız restoran ve bar var.

Bunun yanında spa ve saunalarda Köln'de yapılması gerekenlerin başında geliyor. Ama bu saunalar kadın-erkek karışık ve hijyen nedeni ile hamam kıyafeti falan giymek de yasak (yanınıza büyükçe bir havlu alabilirsiniz).

Peki Köln'de nerede kalınır? Biz burada Köln otel tavsiyesi vermek yerine, şehrin konaklama açısından uygun ve önemli belli başlı bölgelerini tanıtacağız. Bölge tanıtımlarının sonundaki linklerden o Köln bölgesindeki otellerin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki haritada da görebileceğiniz gibi Köln Şehrinin merkezi Innenstadt. Köln'ün tarihi merkezi Altstadt ve Gründerzeit dönemi yeni şehri Neustadt ile karşı kıyıdaki Deutz burada.


Köln Tarihi Merkezi (Köln Altstadt)
Ren Nehri'nin doğu kıyılarındaki tarihi merkez, Köln'ün merkezi. Bu bölgenin en kuzeyindeki muhteşem Köln Katedrali ve şehrin tarihi meydanlarına çıkan dar cadde ve sokakları mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler. Restore edilmiş 14. yüzyıl evlerinin romanesk kiliselerle iç içe bulunduğu bu bölgedeki en güzel yapılardan biri Martinspförtchen üzerindeki 12. yüzyıldan kalma Church of St Martin. Tarihi merkezdeki Museum Ludwig'in duvarları Picasso ve Warhol gibi ünlülerin eserleri ile süslü. Hemen yanıbaşındaki Roman-Germanic Museum ise şehrin Roma zamanıdaki geçmişine açılan bir pencere. Bu bölgenin güneyinde bulunan Rheinauhafen'dan kalkan Ren Nehri Tekne Turları da Köln'de yapılması gerekenlerden.

Köln'ün tarihi merkezi, Köln'de kalmak için en güzel yerlerden biri. Bu bölgedeki oteller, oda fiyatları, konuk yorumları ve indirimli online fiyatlar için Köln Altstadt Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Church Great St. Martin, City Hall Tower, Museum Ludwig, Köln Katedrali, Hohenzollernbrücke (köprü)
Neustadt- Nord
Yine Köln Innenstadt içindeki Neustadt Bölgesi, Köln'ün Altstadt bölgesini çevreleyen daha yeni bir şehir. Eski şehrin hemen kuzeyindeki Neustadt-Nord modern ve cıvıl cıvıl bir yer. Cam ve çelikten yapılma MediaPark kompleksi Almanya'nın bazı en önemli medya şirketleri ile televizyonlarına ev sahipliği yapıyor. Aachener Strasse ve Friesenplatz arasındaki Belgian Quarter Köln Gece Hayatının merkezlerinden biri.

Köln'ün bu canlı ve merkezi bölgesindeki oteller için Köln Neustadt - Nord Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Deutz
Köln'ün merkezi Innenstadt'ın Altstadt'ın karşı kıyısında yer alan Deutz gölgesi Photokina Fotoğraf Şovu gibi fuarların yapıldığı Koelnmesse'nin bulunduğu bölge. Lanxess Arena (daha önceki ismi ile KölnArena) Rock ve Pop müziğin devlerinin konser verdiği bir yer. Kennedy Embankment ziyaretçilere muhteşem bir Köln manzarası sunarken (özellikle geceleri) bölgenin güneyindeki Rheinpark ise güzel bir şehir parkı keyfi sunuyor.

Bu bölgedeki oteller için Köln Deutz Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Deutz'dan Köln manzarası
Leverkusen
Köln'ün kuzeydoğusundaki Leverkusen Şehri TSV Bayer 04 Leverkusen'in ve Bayer Firmasının ana vatanı. Burayı konaklamak için iyi bir alternatif kılan ise hem Köln'e hem de Düsseldorf'a yakın konumu. Sık aralıklarla kalkan trenlerle Leverkusen'den Köln Merkezine ulaşım sadece yarım saat sürüyor. Leverkusen'in kuzeyinde ise Eyalet başkenti Düsseldorf var.

Buradaki oteller için Leverkusen Otelleri sayfasına müracaat edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder