16 Şubat 2014 Pazar

Miami'de nerede kalınır?

Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida Eyaleti'nin en büyük şehri Miami Atlantik Okyanusu ile Everglades bataklıkları arasındaki alanda sıkışmış 100 kilometre uzunluğunda ama sadece 20 kilometre genişliğinde bir alana yayılmış bir şehir. Tropik iklime yakın bir iklimi olan şehir plajları ile ünlü. Eğer Miami'ye yolunuz düşmüş ise Miami Plajına mutlaka uğramak isteyeceksiniz. Biscanye Körfezi'nin karşı tarafında bir bariyer resifi üzerindeki plaj, parti mekanı South Beach'ten başlayıp Florida sahillerinde kuzeye doğru uzanıyor. Florida'nın iklimi sayesinde Miami'de her mevsim denize girmek mümkün.

Miami'de nerede kalınır sorusuna ayrıntılı cevap vermeden önce otellerle ilgili kısa bir bilgi verelim. Miami butik otelleri ile ünlü. Bu otellerin South Beach'te olanları özellikle meşhur. Ian Schrager (the Delano, Shore Club), André Balazs (Raleigh, Standard on Belle Isle) ve Todd Oldham (the Hotel) gibi tasarımcıların eserleri bölgeyi yaratıcı otel tasarımları konusunda oldukça ilginç bir yer kılıyor. Butik otellerin kötü tarafı şu: odalar küçük, hele hele bina Art Deco akımının doruk noktalarında inşaa edilmiş ise odalar çok küçük. Eğer geniş bir otel odası arıyorsanız butik otellerden ziyade çok katlı otelleri tercih edin. Bunlardan South Beach'in güney ve kuzeyi ile Downtown Miami'de bulmanız mümkün. Fakat bu oteller genelde lüks ve pahalılar. Eğer hem bütçenizi sarsmayacak hem de geniş bir otel odası arıyorsanız daha ucuz zincir otellere yönelebilirsiniz.

Miami'de oteller için yoğun sezon Kasım - Nisan ayları arasındaki, sıcaklığın görece düşük olduğu dönem. Amerika'nın geri kalanı soğuk bir kış yaşarken Amerika'lılar akın akın Miami'nin ılık iklimine kaçıyor bu dönemde. Yoğun sezonda Winter Music Conference ve Spring Break gibi organizasyonlar da yapılıyor ki tam bu dönemlerde oteller oldukça dolu. Eğer yoğun sezonda South Beach'te hele de butik otelde kalmayı düşünüyorsanız yerinizi aylar önceden ayırtmanız gerekebiliyor. Otellerin 12.5% oda vergisi ve bazı Miami otellerinin 15% servis ücreti aldıklarını ve bu fiyatın otelin online ya da acentada ödediğiniz fiyata dahil olmayabileceğini unutmayın.

Şimdi Miami otellerinin toplandıkları bölgelere bakıp Miami otel tavsiyesi vermeye çalışalım.

Miami Beach ve South Beach    
Miami Beach neredeyse koca bir yüzyıldır Amerika'nın rakipsiz plaj tatil mekanı. Plajı kadar renkli gece hayatı ve kültür ve sanat aktiviteleri ile ünlü Miami'nin en önemli turist atraksiyonu olan bu bölge Biscayne Körfezi'nin Miami Şehir Merkezi'ne (Downtown Miami) göre karşı kıyılarında kurulu. South Beach,ve Atlantik Okyanusuna paralel Collins Avenue tarihi Art Deco otellerle dolu. 21. Cadde sonrasında ise MiMo (Miami Modern) mimarisi ile Miami Beach başlıyor. Buradaki 6 mil uzunluğundaki koşu yolu dünyaca meşhur.

Miami Beach'te normal bir otelde ya da sahil kenarında kiralık bir condo'da kalabilirsiniz. Miami Beach'teki konaklama imkanları ve otel oda fiyatları ile ilgili daha geniş bilgi için Miami Beach Otelleri sayfasına ya da daha spesifik olan Miami South Beach otelleri sayfasına gidebilirsiniz.

Miami South Beach
Miami South Beach
Coconut Grove ve Coral Gables
Miami Downtown'ın güneyinde varlıklı Coral Gables ve Coconut Grove Mahalleleri var. Bir zaman bohem bir köy iken Coconut Grove bugün alfresco Cocowalk alışveriş ve restoran kompleksi, gece hayatı, seçkin alışveriş olanakları, güzel otelleri ve 1950lerden kalma Coconut Grove Playhouse'daki Broadway Şovları ile meşhur. Akdeniz stili evleri ve seçkin mağazaları ile meşhur Coral Gables'da ise 1920'lerden kalma Venetian Pool görülmesi gereken bir yer.

Miami Haritası. Haritadan da görebileceğiniz gibi meşhur Miami Beach şehir merkezinin karşısında
bir bariyer resifi üzerinde kurulu ayrı bir bölge. Amerika'nın rakipsiz plaj tatili lokasyonu
olan bu bölge 1910lu yıllardan beridir önemli bir turizm merkezi.


Downtown (Central Business District, Park West, Omni, Brickell)

Florida Eyaletinin kültürel ve ekonomik merkezi olan Miami Downtown, şehrin birçok müzesini, parkını, şirket merkezlerini, mağazalarını ve tarihi binalarını bulabileceğiniz yer. Eğer Miami'ye iş için geliyorsanız bu bölgede InterContinental MiamiHotel UrbanoMarriott Biscayne Bay ve Trump National Doral Miami gibi otellerde kalabilirsiniz. Fakat gündüzleri canlı olan Downtown geceleri dükkanların kepenklerini indirmesi ile oldukça ıssızlaşıyor.

Miami Downtown otelleri için bakınız Miami Downtown Otelleri sayfası.

South Miami
Güney Miami'nin en büyük atraksiyonu Miami-Dade Zoological Park and Gardens (eski adı ile Miami MetroZoo). Amerika Birleşik Devletlerinin tek tropik hayvanat bahçesi olan bu yer mutlaka görülmesi gereken Miami atraksiyonlarından. Yine güneydeki 400 adet maymunun bulunduğu Monkey Jungle eğlenceli bir yer.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder