15 Şubat 2014 Cumartesi

Milano'da nerede kalınır?

Eğer Roma "eski" İtalya'nın temsilcisi ise Milan ya da Milano, İtalya'nın en modern ve finansal açıdan en önemli şehri, "yeni" İtalya'nın temsilcisi. Evet bu yaklaşık 26 yüzyıllık şehirde muhteşem The Duomo di Milan gibi tarihi yapılar ve Leonardo Da Vinci'nin Last Supper'ı gibi önemli tarihi eserler var. Ama Milan'ı turistler için cazibeli kılan daha çok yeni ve modern Milan: alışveriş, futbol, gece hayatı ve opera cenneti olan şehir.

Milan ilk bakışta merkezinde tarihi saray ve kiliseleri olan ama biraz ruhsuz daha çok iş dünyasına hitap edermiş gibi duran bir yer. Şehirde bir sürü park olmasına rağmen sanki yeşil alan pek yokmuş gibi. Oldukça bakımlı olan şehir merkezi dışındaki alanlar ise zaman zaman bakımsız ve kirli. Milano diğer tarihi Avrupa şehirlerinin aksine tarihi ve turistik attraksiyonlarını her köşede suratınıza fırlatmıyor. Milan aslında tipik bir İtalyan şehrinden çok gri tonların hakim olduğu ve ahalisinin iş için koşturduğu bir iş ve finans merkezi görünümünde.

Milan'ın en bilinen tarihi yapısı Duomo Meydanındaki, The Duomo di Milano Katedrali. 1386 yılında yapımına başlanan bu muhteşem gotik yapıya tırmanıp kulelerinden Milan manzarası izlemeniz şart. Diğer bazı mutlaka görülmesi gereken Milan yapıları arasında Saint Mary of the Graces, The Certosa di Garegnano, San Satiro's false apse ve Sant'Antonio Abate sayılabilir.

Milano'da nerede kalınır sorusuna gelelim. Aşağıda Milano'yu bölge bölge tanıtıp Milano otel tavsiyeleri vereceğiz (tek tek otel olmasa bile kalınacak uygun bölge tavsiyesi).

Milan'ın tarihi merkezi Zone 1 olarak bilinen bölge (Zona 1 di Milano). Burası Milan'ın 9 ana bölgesinden biri ve coğrafi olarak da Milan'ın tam merkezi. Eğer Milan'da kalacaksanız ilk bakmanız gereken yerler Zone 1 içindeki Brera, Centro storico, Conca del Naviglio, Guastalla, Porta Sempione ve Porta Tenaglia.

Milano Haritası ve Bölgeleri
Milan'ın 9 Ana Bölgesi (Zona). Merkezdeki yeşil bölge Zona 1 di Milano
(Birinci Bölge) Milan'ın tarihi merkezi (Centro storico)'yu barındırıyor. Bu
bölgenin de merkezinde meşhur Milan Katedrali (Duomo di Milano) var.

Duomo ve Milano Şehir Merkezi (Milan Centro Storico)
Milan'ın tarihi merkezi (centro storico)'yu barındıran Zona 1 di Milano, Milano'nun merkezinde demiştik. Zone 1'in merkezinde de Duomo Meydanı var. Milan şehrinin merkezi gotik Duomo di Milano katedralinin bulunduğu meşhur Piazza del Duomo Meydanı. Burada 19. yüzyıldan kalma kemerli Galleria Vittorio Emanuele II Alışveriş Merkezi (dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri) ve 18. yüzyıldan kalma Palazzo Reale diğer görülesi yerler. Meydandan doğuya doğru ise dükkanlarla dolu cıvıl cıvıl Corso Vittorio Emanuele ve kuzey yönünde ise ünlü La Scala Opera House var. Meydanın güneyinde sanat galerileri ile dolu Brera bölgesi ve markalı alışveriş cenneti Via Montenapoleone var. Milan'ın iki metro hattı Duomo İstasyonunda kesişiyor.

Eğer bütçenize ve zevkinize uygun bir otel bulabilirseniz Duomo ve çevresi Milan'da kalmak için en iyi bölge. Bu bölgedeki oteller, karşılaştırmalı oda fiyatları, uygun ucuzluklar ve konuk yorumları için bakınız Milan Şehir Merkezi Otelleri ve Milan Katedrali (Duomo di Milano) çevresindeki oteller sayfalarına bakabilirsiniz.

Milan Katedrali (Duomo di Milano)
Milan Katedrali (Duomo di Milano). Burası Milan şehrinin merkezi.
Brera ve Montenapoleone
Seçkin butikleri, dükkanları, sanat galerileri ve trendy barları ile Milan'ın Brera bölgesi merkezi Duomo bölgesinin hemen kuzeyinde. Dar sokaklarla dolu bu bölgenin ana atraksiyonu aralarında Raphael ve Mantegna gibi sanatçıların eserlerinin de bulunduğu seçkin koleksiyonu ile Pinacoteca Nazionale di Brera ya da Brera Ulusal Sanat Galerisi (Brera National Art Gallery).

Brera'nın güney doğusunda yer alan Quadrilatero della Moda'da Armani, Valentino ve Versace gibi seçkin alışveriş olanakları ile pahalı ve lüks Via Montenapoleone ya da Milanlıların deyişi ile Montenapo var. Burası aynı zamanda Milan'ın en seçkin ayakkabıcılarının adresi. Via Montenapoleone dünyanın moda açısından en önemli caddelerinden biri.

Brera ve Montenapo Milano'nun merkezi Zona 1 di Milano içerisinde. Bu merkezi ve seçkin mahallelerde kalmaya niyet ederseniz buradaki otellerin tam listeleri için Milano Brera Otelleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Navigli
Duomo'nun güneydoğusunda ise şehrin kanalları ile ünlü, Ticinese kanal bölgesi sınırlarındaki Navilgi Bölgesi var. Buradaki barlar, ilginç sanat galerileri ve dar sokaklar birçok turisti hem gezmek hem de kalmak için kendine çekiyor. Her Cumartesi kurulan Fiera di Senigallia bit pazarı ve her ayın son pazar günü kurulan meşhur Naviglio Grande antika pazarı Milan'da ziyaret edilmesi gereken yerler. Navigli'nin batısındaki Porta Genova'da Salı ve Cumartesi günleri kurulan Viale Papiniano bit pazarı da ziyarete değer bir yer.

Bu popüler Milan Mahallesinde kalmaya niyet ederseniz Milan Navigli Otelleri sayfasına bir göz atabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder