16 Şubat 2014 Pazar

Lizbon'da nerede kalınır?

Portekiz'in Atlantik Okyanusu kıyısındaki güzel başkenti Lizbon İstanbul, Amman, Roma, San Francisco ve Bergen gibi Yedi Tepeli bir şehir. 1260 yılından beridir Portekiz'in başkenti olan bu şehir finans, kültür, ticaret, turizm, medya ve eğitim açısından oldukça önemli bir dünya şehri. Güney Avrupa'da İstanbul, Roma, Barselona, Madrid, Atina ve Milan'dan sonra en çok ziyaret edilen 7. şehir olan Lizbon dünyanın en eski şehirlerinden biri (Batı Avrupa'nın en eski şehri).

Lizbon şehrinin merkezindeki nehir kıyısındaki Praça do Comércio (Commerce Square) şehrin en önemli meydanı ve merkezi. Bu meydanın kuzeyinde ise ızgara şeklinde caddeleri ile Pombaline Lower Town (Lisbon Baixa) var. Şehri neredeyse tamamen yerle bir eden 1755 Lizbon Depreminden sonra yapılmış olan bu bölge oldukça şık bir yer. Baixa'nın kuzey batısında ise şehrin ana caddesi Avenida da Liberdade var. Ağaçlarla süslü bu bulvarda birbirinden güzel  ve şık oteller ve seçkin mağazalar var. Bu bulvar  Praça de Marques de Pombal'da son buluyor. Doğuda depremden çok zarar görmeyen ve bu nedenle de deprem öncesi şehir dokusunu koruyan Mouraria ve Alfama var.

Aşağıda Lisbon'un kalmak için uygun belli başlı bölgelerini tanıtarak Lizbon'da nerede kalınır sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Baixa ve Chiado
Izgara şeklindeki caddelerle dolu Baixa, Lizbon Şehrinin en şık ve merkezi bölgesi. Şehir 1755'de bir depremle yerle bir olduktan sonra planlanarak yapılmış. 18. yüzyıldan kalma binaları ile Baixa Lisbon Şehrinin Tarihi merkezi. Burası planlanarak yapıldığından yıkıma uğramayan çevre mahallelerden oldukça farklı bir dokuya sahip. Baixa'nın batısındaki Chiado, tarihi binalarla süslü bir alışveriş bölgesi. Buradan Bairro Alto'ya doğru yokuşu tırmandığınızda Lisbon şehrinin güzel bir manzarasını ve Lisbon gece hayatının en popüler gece klüplerini bulacaksınız. Güneyde ise şehrin Praça do Comércio meydanı var. Burada depremden önce kraliyet sarayı varmış ama deprem sarayı yıkınca bu bölge meydana dönüşmüş. O nedenle zaten meydanın bir diğer ismi de Terreiro do Paço (Saray Temeli).

Eğer Lisbon'un merkezinde kalmak istiyorsanız tercihiniz olacak bu bölgedeki oteller için Lizbon Baixa Otelleri ve Lizbon Chiado Otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Lizbon Baixa
Alfama ve Graça
İsmini Arapça  Al-hamma (hamam) kelimesinden alan labirentimsi Alfama Lizbon'da nerede kalınır sorusuna en güzel cevaplardan birisi. Kayalık bir bölgede olduğu için depremde yıkılmayan bölgenin dar sokakları ve özellikle de romanesk Se Katedrali'nden yayılan sokakları gezilip görülmesi gereken yerlerden. Tepedeki St George Kalesi ise Lizbon manzarası için tırmanılacak en güzel yer.

Alfama'dan tepeyi tırmandığınızda ise National Pantheon ve São Vicente de Fora Manastırı gibi önemli turist atraksiyonlarının bulunduğu huzurlu Graça var.

Magribi döneminden izleri hala barındıran ve oldukça gezilesi-görülesi bir mahalle olan Alfama konaklama açısından da popüler. Buradaki konaklama imkanları, otel fiyatları vs ... için Lizbon Alfama Otelleri syfasına bakabilirsiniz.

Alfama'nın dar sokaklarında ilerlemeye çalışan bir tranvay
Belém and Ajuda
Merkezden hızlı bir tranvay seyehati ile ulaşabileceğiniz batıdaki Belém, Jerónimos Manastırı ve the Tower of Belém gibi turist atraksiyonlarının bulunduğu bir bölge. Burada Berardo Collection'da Warhol eserlerini görebilir ya da neoklasik Ajuda Ulusal Sarayını ziyaret edebilirsiniz. Tabii ki yolunuz buraya düşmüşken meşhur Portekiz yumurta turtası Pastel de nata tatmak için meşhur Casa Pastéis de Belém'e mutlaka uğrayın.

Belem bölgesinde kalmak isterseniz Belem Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Belem Kulesi
Estrela ve Lapa
Estrela'nın ağaçlarla süslü güzel caddeleri ve Estrela Kilisesi Lizbon'un en güzel yerlerinden. Jardim da Estrela'nın yeşilliği ve seçkin Lapa Mahallesi hem çok güzel hem de kalınası bir çevre. Lapa'daki romantik oteller özellikle kalmak için ideal. Güneyde ise nehir kıyısı depolardan bozma şık barların, restoranların ve Orient Muzesinin bulunduğu Alcantara Docks var.

Estrela ve Lapa Bölgesindeki oteller için Lizbon Estrela Otelleri ve Lizbon Lapa Otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Lizbon Lapa
Marquês de Pombal ve Parque das Nações
Butikler, Michelin yıldızlı restoranlar ve şık otellerle süslü lüks Marquês de Pombal kalburüstü Avenida da Liberdade Bulvarı ile kesişiyor. Buralar pahalı mahalleler ama eğer paranız varsa kalmak için güzel yerler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder