17 Şubat 2014 Pazartesi

Lyon'da nerede kalınır?

Fransa'nın Paris ve Marsilya'dan sonraki üçüncü büyük şehri Lyon Fransız gastronomisinin merkezindeki konumu ve tarihi ile ziyaretçilerine çok şey vaadeden enfes bir Fransa şehri. Romalılar tarafından kurulan şehirde taa o dönemden kalma yapılar özenle korunmuş. Güney Avrupa ile Kuzey Avrupa'nın kesiştiği stratejik bir noktada yer alan şehir kozmopolit yapısı, kültürü ve de enfes yemekleri ile Fransa seyahatinin mutlaka uğranması gereken noktalarından.

Fransa'nın güneydoğusundaki Lyon şehri Paris'ten 470 kilometre uzaklıkta. İçinden geçen iki nehrin şekillendirdiği şehirin (doğuda Rhône ve batıda Saône) belli başlı bölgeleri Fourvière hill, Vieux Lyon (Eski Lyon), Presqu'île, Croix-Rousse ve Part-Dieu. Aşağıdaki haritada Lyon'un bu önemli bölgelerini görebilirsiniz.

2000 yıllık tarihi boyunca ağırladığı her uygarlığın izini taşıyan Lyon hiçbir zaman bombardıman, deprem, yangın gibi afetlere maruz kalmadığından Roma harabelerinden, Rönesans Saraylarına, ortaçağ evlerinden modern gökdelenlere hiçbir şehirde bir arada bulamayacağınız kadar çeşitlilikte bina ve yapı barındırıyor.

Şehri ziyaret etmek için en popüler zaman Fête des Lumières (Işıklar Festivali) zamanı. Lyon'un en önemli olayı olan bu festival, zamanında lokal dini bir ritüel iken son 10 yılda uluslararası bir organizasyon haline dönüşmüş. Hala geleneksel mumlarla pencereleri aydınlatma şeklinde olan hali devam etse de 8 Aralık civarındaki 4 gün boyunca dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların ışık şovları ile meşhur. 4 milyon ziyaretçiyi şehre çeken bu aktivite zamanı Lyon'u ziyaret etmek kolay değil. Hava soğuk, oteller dolu ve şehir kalabalık.

Biz Lyon'da nerede kalınır sorusuna Lyon otel tavsiyesi vermekten ziyade Lyon'un yukarıda bahsettiğimiz bölgelerini tanıtarak cevap vermeye çalışacağız.

Lyon Haritası
Lyon Haritası. Fourvière, Vieux Lyon, Croix-Rousse ve
Presqu'île'in önemli bir kısmı UNESCO Dünya Mirası Bölgesi.
Presqu'île
Lyon'un kalbi, iki nehir arasında kalan Presqu'île (Fransızca yarımada demek) bölgesi. Croix Rousse Tepesinden başlayan ve iki nehrin birleştiği noktaya doğru devam eden kafeler, restoranlar, lüks dükkanlar, bankalar, hükümet binaları ve kültür merkezleri ile dolu Presqu'île bölgesi şehirde yaşayanların takıldığı, gece hayatının döndüğü ve ekonomik hayatın önemli bir kısmına ev sahipliği yapan merkez.

Presqu'île'in en önemli yerleri Terreaux ve Bellecour. Bölgenin güneyindeki Perrache eskiden endüstriyel bir alan iken bugün yavaş yavaş kültürel bir alana dönüşüyor.

Lyon'un bu merkezi bölgesinde kalmak için otellerin bir listesini (oda fiyatları ile) Lyon Presqu'ile Otelleri sayfasından bulabilirsiniz.

Lyon Presqu'île'deki La Place des Terreaux Meydanı.
Vieux Lyon (Eski Lyon) ve Fourvière Tepesi
Lyon Şehrinin en eski bölgesi olan Vieux Lyon Fourvière hill eteklerinde kapladığı 424 hektarlık alanla Avrupa'nın Venedik'ten sonraki en büyük Rönesans Çağından kalma bölgesi. Ortaçağdan kalma, Saône Nehrine paralel dar sokakları, 15. ve 17.yüzyıl arasında varlıklı İtalyan, Flemish ve Alman tüccarlarca yaptırılan binaları (ki zamanında Avrupa'daki en yüksek binalar Lyon'da imiş) bugün ziyaretçilerine renkli arnavut kaldırımı sokaklar ve bol bol tarih sunuyor. Öğlene doğru caddelere taşan restoranlar, kartpostal satıcıları ve sayısı turist altında sokaklar kaybolduğundan eğer şehrin tarihi binalarını ve sokaklarını hakkıyla görmek istiyorsanız sabah erkenden gidin ve gezin.

Eski Lyon'un hemen batısındaki Fourvière Tepesi Romalıların ilk defa yerleşip sonradan Lyon olacak Lugdunum yerleşkesini kurdukları yer.

Lyon'un bu en eski bölgesinde kalmak isterseniz, detaylı otel ve oda fiyatı bilgileri için Vieux Lyon Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Vieux Lyon Saint-Jean Meydanı ve Saint-Jean Katedrali (montée des Chazeaux'dan)
La Part-Dieu
Fransa'nın Paris'teki La Defense Bölgesinden sonraki en büyük iş ve finans merkezi olan Part-Dieu, Lyon'un Presqu'île'den sonraki en önemli bölgesi. Lyon Part-Dieu Alışveriş Merkezi Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezlerinden. Bölge Lyon-Part-Dieu Tren Garı ile Avrupa'nın önemli ulaşım merkezlerinden biri.

Eğer iş için Lyon'da iseniz muhtemelen burada kalacaksınız. Bunun yanında Lyon'da toplu taşıma oldukça rahat olduğundan burada kalıp diğer önemli alanlara kolayca ulaşabilirsiniz. Bu bölgedeki oteller için La Part Dieu Lyon Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder