28 Şubat 2014 Cuma

Riga'da nerede kalınır?

Letonya'nın başkenti Riga, Letonya nüfusunun yarısının yaşadığı önemli bir kültür, politika, eğitim, finans, ticaret ve endüstri merkezi. Riga son yıllarda büyük bir yenilenme yaşıyor ve eski binaların restorasyonu ile beraber Avrupa'nın en cazibeli şehirlerinden biri haline geldi. Riga dünyanın en büyük Jugenstil (Alman Art Nouveau) stili binasına sahip. Tarihi, güzelliği ve dünyanın en renkli ve güzellerinden olan Riga gece hayatı ile mutlaka gezilip görülmesi gereken bir şehir Riga.

Riga Daugava Nehri tarafından ikiye ayrılmış. Nehrin doğu yakasında şehrin tarihi merkezi var. Bu ortaçağdan kalma merkezin çevresinde 19. ve 20. yüzyıldan kalma binalarla dolu bir alan ve bunun da ötesinde 2. Dünya Savaşı öncesinden kalma başka bir halka var. Turistler için en ilginç alan tarihi şehir merkezi (Old Town) ve Özgürlük Anıtı çevresindeki alan. Bu iki bölge en iyi yürüyerek görülür. Zaten şehrin tarihi merkezi taksi hariç araç trafiğine kapalı.

Şimdi Riga'da nerede kalınır sorusunun cevabına girmeden önce Riga'ya gidecek herkesin bilmesi gereken Riga bar dolandırıcılığından bahsedelim. Riga barlarında yerel mafya tarafından icraa edilen olay şu şekilde gerçekleşiyor: Sizi bir bara girmeye ikna ediyorlar. Burada bir Riga güzeli size yanaşıp sizinle konuşmaya ve daha sonra da size içki ısmarlatmaya çalışıyor. Eğer zokayı yutup içkiyi alırsanız çıkışta çok sağlam bir hesap ödemeye zorlanıyorsunuz. Adamlar kredi kartı kabul ettiği gibi sizinle ATM'ye kadar gelip de illa tahsilatı yapıyorlar. Bu dolandırıcıların ağına düşmemek için yapmanız gereken şu: sokakta sizi birinin bir bara yönlendirmesine izin vermeyin. Bu o kadar yaygın bir dolandırıcılık ki Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği bir "girilmeyecek barlar" listesi bile yayınladı. Şurada bu barların bir listesini bulabilirsiniz (sağdaki kutuda ingilizce). Adı burda yok diye de yine bir bara yönlendirilmeyin. Eğer bir şekilde girdi iseniz fiyat listesini görmeden içki ısmarlamayın ya da hemen tüymeye bakın.

Riga'da nerede kalınır sorusuna dönelim. Şehrin en gezilip görülecek yerleri Vecriga olarak da bilinen tarihi merkezinde. Burası trafiğe kapalı. Eğer en önemli Riga turist merkezlerine yürüme mesafesinde olmak ve Riga'nın tarihi havasını solumak istiyorsanız Vecriga bölgesinde kalın.

Vecrīga (Eski Riga ya da Riga Tarihi Şehir Merkezi)

1860 ile 1920 yılları arasındaki 60 senelik dönemde inşaa edilen Vecriga (Letonya dilinde "Eski Riga" demek) Berlin, Paris ve Roma gibi şehirlerde görebileceğiniz türde tarihi yapılar ve sokaklarla dolu. Şehir zaten Sovyet dönemi filmlerinde temsili Batı Avrupa şehri seti olarak kullanılmış (filmlerin güya Batı Avrupa'da geçen sahneleri Riga'da çekilmiş).

Eskiden Riga sadece nehir tarafı hariç 3 tarafı surlarla çevrili bu bölgeden ibaret imiş. Daha sonra şehir genişleyip surlar yıkıldığında suların doldurduğu temeller Riga City Kanalını oluşturmuş.

Vecriga Riga Katedrali ve St. Peter Kilisesi gibi güzel yapılarla, arnavut kaldrımlı sokaklarla ve güzel meydanlarla dolu, Riga'nın en gezilesi ve görülesi bölgesi.

Vecriga bölgesindeki otellerin listesi, karşılaştırmalı oda fiyatları, müşteri yorumları ve varsa indirimli otel odaları için St Peter's Church ve Riga Katedrali çevresindeki oteller sayfalarına bakabilirsiniz.

Vecrīga (Riga Tarihi Şehir Merkezi)
Riga Tarihi merkezi (Burada Katedrali ve arka planda Vanšu Köprüsünü görebilirsiniz).
House of the Blackheads Riga
Riga'ya nasıl gidilir?
Türk Havayolları Riga Uluslararası Havaalanına İstanbul Atatürk Havaalanından uçuyor. Haftanın 7 günü, günde 1 kere olarak gerçekleşen bu 2 saat 55 dakikalık uçuş (TK 1758) saat 3:45'te İstanbul'dan hareket ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder