28 Şubat 2014 Cuma

Zürih'de nerede kalınır?

İsviçre'nin en büyük kenti Zürih, ülkenin kuzeyinde Limmat Nehri'nin Zürih Gölüne döküldüğü noktada yer alıyor. Ülkenin tren yollarının keşiştiği noktadaki şehir aynı zamanda İsviçre Alplerindeki resortlara ve muhteşem doğal güzelliklere yakınlığından dolayı İsviçre Alplerine açılan kapı olarak da biliniyor.

Birçok kişinin sandığının aksine, Zürih İsviçre'nin başkenti değil. Zürih ülkenin iş ve finans dünyasının merkezi iken yönetim merkezi yani başkent Berne.

Her ne kadar on yıllardır dünyanın en yaşanılır şehirleri listesinin tepe noktasını işgal etse de Zürih son 15 yıldır turistlerin gözde mekanlarından biri olmuş. Gece hayatı, bar, klüp, restoran ve pubların liberalleşmesi ve nüfusunun kozmopolitleşmesi sayesinde bugün Avrupa'nın gezilip görülesi şehirleri listesine de girmeyi başarmış.

Zürih'de nerede kalınır diye sorarsanız deriz ki şehrin mükemmel ötesi toplu taşıma sistemi ve güvenli ortamı sağolsun, metro, tram ya da otobüs istasyon ve duraklarına yakın ve nezih bir otelde kalınabilir. Fakat ilk bilmeniz gereken şey şu ki Zürih ülkenin ve dünyanın sayılı finans merkezlerinden olduğu için şehre kalmaya gelenlerin önemli bir kısmı patronunun cebi derin olan finans ve banka profesyonelleri. Otellerin çoğu 4 ve 5 yıldızlı ve kaliteleri ile meşhurlar. Tabii ki bu da pahalı konaklama anlamına geliyor. Resepsiyondan alacağınız oda fiyatları korkunçtan gülünçe uzanan bir yelpazede olacağından eğer burada kalmayı planlıyorsanız gitmeden kesinlikle otelinizi online ayırtın.

Biz bu yazıda spesifik Zürih otel tavsiyesi yapmak yerine Zürih'in turistler açısından önemli bölgelerine bakacağız. Zürih'de bu bölgelere (semtlere) Kreis (District) diyorlar. Birazdan detaylarına gireceğimiz bu bölgelerin Zürih haritasındaki konumu aşağıdaki gibi.
Zürih haritası ve bölgeleri (Kreis (District))
Zürih haritası ve bölgeleri (Kreis (District))

Zürih Tarihi Şehir Merkezi (Zürih Altstadt)
Zürih şehri 1893 yılına kadar sadece bugün Altstadt (Almanca Eski Şehir demek) olarak bilinen Bölge 1 (Almanca Kreis 1) den ibaret imiş. Eskiden şehir devlet olan Zürih'in bu kısmı tarihte surlar içinde kalıyormuş zaten. Bu bölgedeki Lindenhof ve Rathaus mahalleleri Limmat Nehrinin doğu ve batısında kalan ortaçağ Zürihine denk geliyor. City ve Hochschulen ise daha sonraki modern çağlarda şehre eklenmiş.

Zürich bu tarihi merkezi arnavut kaldırımlı sokakları, küçük dükkan ve restoranları ve şehrin en önemli kiliseleri ile Zürih'e uğranıldığında mutlaka görülmesi gereken bir yer. Yürünerek keşfedilebilecek ve görece küçük bir bölge.

Zürich Hauptbahnhof (Zürich HB), şehrin ve tüm İsviçre'nin en büyük tren istasyonu. Altstadt'ta yer alan bu istasyon Almanya, İtalya, Avusturya ve Fransa gibi ülkelere trenlerin kalktığı oldukça büyük bir istasyon.

Altstadt kesenize göre bir otel bulabileceğiniz, birçok tarihi binaya ve müzeye yürüyerek ulaşabileceğiniz ve şehrin geri kalanına toplu taşıma ile oldukça iyi bağlanan bir yer. Bu en merkezi şehir bölgesindeki oteller, karşılaştırmalı oda fiyatları ve müşteri yorumları için Zürih Altstadt Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Zürih Tarihi Şehir Merkezi (Zürih Altstadt)
Zürih Tarihi Şehir Merkezi (Zürih Altstadt)
District 2 (Enge, Wollishofen, Leimbach)

Zürih tarihi merkezine hemen bitişik, Zürih Gölünün batı kıyılarındaki Enge, District 2 içine giriyor. Burası hem merkeze yakın hem de Zürih S-Bahn'ın S2, S8, S21 ve S24 hatlarının istasyonlarının bulunduğu Zürich Enge Tren İstasyonunun bulunduğu yer. District 2'nun Enge'ye bitişik Wollishofen bölgesi ise göl kıyısında bir banliyö. Merkezden daha uzaktaki Leimbach'daki Zürich Leimbach railway station şehir merkezindeki Zürich Hauptbahnhof istasyonuna trenle sadece 10 dakika.

Bu bölgedeki oteller için Zürih District 2 Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Ön planda Enge, hemen üstünde Rathaus Meydanı ve üstte sağda ise Seefed görülüyor.
Seefeld  (Kreis 8)
Geniş parklarla ve bu parklardaki güzel heykellerle dolu Seefeld, Zürih Nehrinin hemen doğusuna düşüyor. Le Corbusier'e adanmış Heidi Weber Müzesi, Suchard Müzesi, Bellerive Müzesi, Botanik Bahçesi ve Zürih Üniversitesi de bu bölgede. Seefeld şehrin tarihi merkezine de bitişik.

Bu bölgedeki oteller için Zürih Seefeld Otelleri sayfasına bir göz atabilirsiniz.

Aussersihl, Industriequartier (District 4 ve 5)
Şimdi bu yazı Zürih'te nerede kalınır yazısı ama biz bu bölümden nerede kalınmaz onu anlatacağız. Aussersihl, Industriequartier pek tekin olarak bilinmeyen yerler. Her ne kadar orda burda "ben orada kalıyorum hiç de tehlikeli değil" falan gibi şeyler duysak da biz burayı sırf şehir merkezine bitişik diye ilk sıraya koymamanızı tavsiye ediyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder