17 Şubat 2014 Pazartesi

Marsilya'da nerede kalınır?

Fransa'nın Paris'ten sonraki ikinci büyük kenti olan Marsilya, milattan önce 6. yüzyılda Foça'lı denizcilerin (evet İzmir Foça) kurduğu Avrupa'nın en eski şehirlerinden biri.

Marseille Arrondissement 1, Marsilya'nın 16 Mahallesinden biri. Vieux-Port'tan St. Charles Tren İstasyonuna uzanan bu bölge Marsilya'nın şehir merkezi. Marsilya'nın turistler açısından önemli bölgeleri Arrondissement 3 hariç ilk 8 Arrondissement. Marsilya'nın kuzeyinde quartiers nords olarak bilinen mahalleler ise uzak durmanız gereken yerler. Güvenliğiniz açısından Gare St Charles ve La Canebière'nin yukarı bölgelerinden gece vakti uzak durun. Ama paranoya yapmayın, Marsilya genel olarak güvenli bir şehir.

Şehrin en önemli yapısı, Notre Dame de la Garde adlı büyük kilise. Burası hem kendi başına bir turist atraksiyonu hem de Marsilya'nın muhteşem manzarasını izleyebileceğiniz bir tepe.

Marsiya'da nerede kalınır sorusuna Marsilya otel tavsiyesi vermek yerine belli başlı bölgeleri tanıtarak cevap verelim.

Marsilya Haritası
Vieux-Port (Eski Liman) ve Canebière

19. yüzyıla kadar Marsiya'nın denizcilik ve liman faaliyetlerinin merkezi olan Vieux-Port bugün bir marina, araç trafiğine kapalı bir alan ve Marsilya'nın en popüler bölgesi. Milattan önce 600 yılında Foçalı hemşerilerimiz taa oralardan kalkıp sonradan Marsilya olacak yerleşke maceralarına burada başlamış.

Vieux-Port'tan başlayıp Réformés Meydanına uzanan Canebière Bulvarı, şehrin en önemli caddesi ve Marsilya'nın Champs-Élysées'si olarak biliniyor. Üçüncü Fransa Cumhuriyeti sırasında lüks otelleri, kafe ve restoranları ile altın çağını yaşayan cadde, Fransız Sömürgeciliğinin bitmesi ile önemini kaybetmiş. Son yıllarda yeniden canlanan cadde, Marsilya'nın önemli turist merkezlerinden.

Bu oldukça popüler Marsilya bölgesinde konaklamak isterseniz buradaki oteller, oda fiyatları ve müşteri değerlendirmesi gibi ayrıntılar için Vieux Port - La Canebiere Marsilya Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Marsilya Vieux Port Notre-Dame de la Garde
Marsilya Vieux Port Bölgesi (arka planda tepede meşhur Notre-Dame de la Garde Bazilikası görülüyor.
La Corniche ve Stade Velodrome
Ziyaretçilerine muhteşem bir Akdeniz manzarası, 19. yüzyıldan kalma villalar ve Prado Plajları vaadeden La Corniche, 5 kilometrelik kıyıya paralel bir kordon boyu. Vieux Port'tan otobüs ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Marsilya'nın mutlaka yapılması gereken aktivitelerinden biri Stade Velodrome adlı futbol stadyumunda maç izlemek. Futbol fanatikleri buraya bayılacaktır.

Bu bölgelerdeki oteller için bakınız La Corniche - Stade Velodrome Marsilya otelleri.

Marsilya La Corniche - Kaynak : Deviant Art

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder