27 Şubat 2014 Perşembe

Japon idol metal grubu BABYMETAL ilk albumunu yayınladı

Japonlar'ın teen ya da yirmili yaşlarının başındaki idol kız (アイドル aidoru) kültürünün metal müzik ile kesiştiği BABYMETAL (evet B-A-B-Y-M-E-T-A-L) grubu ilk albümünü yayınladı. 2011 yılında Doki Doki Morning adlı popüler muzik videosu ile gündeme gelen grup, Metal müzik ile Japon pop müziği (J-Pop) karşımı videolar ve canlı gösterilerle gündemde kaldıktan sonra okuldan arta kalan vakitlerinde bir şekilde full albüm yapmayı başarmışlar.

Baby metal mi olur diye gülüp geçmeden önce söyleyelim, Rolling Stone Japonya albüme 4.5 yıldız vermiş (evet 5 üzerinden) ve demiş ki 2014'ün en iyi albümlerinden biri budur.

BABYMETAL hemen hemen tüm Japon idol gruplarında olduğu gibi bir yapımcının (burada Amuse şirketinden KOBAMETAL adlı zat) "şu konsepte grup kuralım" diye yola çıkıp gruba uygun kızları seçmesi ile oluşturulmuş bir grup. Ortaya çıkan ne metal ne de J-pop diyebileceğiniz ama üç adet ortaokul ve lise çağında şirin veledin metal müzik yapması gibi de ilginç bir konsepti olduğundan izlemeden de yapamadığınız bir performans çıkıyor. Ben şahsen ilk kez 2012 yılında Ijime,Dame,Zettai (No more bullying) adlı videolarına rastladığımda bunun Japon Idol kültürü ile dalga geçen süper bir çalışma olduğunu sanmıştım.

BABYMETAL (katana yerine konulan gitarlara dikkat!)
BABYMETAL ilk çıktığında birçok kişiye "şaka mı lan bu" dedirtse de 2011'den peridir piyasada olduklarına göre iş de yapıyor olmalılar. Japonya'da yıllarca piyasada duran onca idol grubunun daha piyasaya albüm sürmediğini düşünürsek bayağı bir yol katettiler diyebiliriz.

BABYMETAL grubunun üç üyesi Su-metal (Suzuka Nakamoto), Moametal (Moa Kikuchi)
ve Yuimetal (Yui Mizuno). Vokal ve dans icraa eden Su-metal 16 yaşında iken arka vokal ve
dansları ile eşlik eden Moametal ve Yuimetal 14 yaşındalar.
Albümün Megitsune adlı parçasının klübü geçen Temmuzda yayınlanmıştı. Bu ilginç klipte sevimli üçlüye arka planda ünlü Sadako kızımız ve arkadaşları sazları ile eşlik ediyor! Grubun Headbanger adlı eserinde Sadako'nun yaptığı headbang kesinlikle izlenmeli.BABYMETAL hayranları çıkan albüm için uzun kuyruklar oluşturmuş.

Dorock'ın bu grubun bir parçasını çalmalarını ve müşterilerin surat ifadelerini ve tepkilerini YoutTube'da bizimle paylaşmalarını talep ediyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder