1 Şubat 2014 Cumartesi

St Petersburg'da nerede kalınır?

Rusya'nın ikinci büyük kenti olan St. Petersburg, dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Bir UNESCO Dünya Mirası alanı olan Neva Nehri kıyısındaki şehrin tarihi merkezi barok köprülerle süslü kanalları (St. Petersburg Kuzeyin Venediği olarak anılan kanallarla dolu bir şehir) ve her biri kendi başına bir turist atraksiyonu olan tarihi binaları ile büyülü bir şehir. Petersburg Hermitage Museum (Romanov Hanedanlığının Kış Sarayında) hem dünyanın en eski ve zengin sanat, hazine ve antika koleksiyonu hem de başlı başına dünyanın en güzel binalarından biri.

St. Petersburg 1703 yılında Rus Çarı Büyük Petro (ya da bizim daha çok bildiğimiz lakabı ile Deli Petro) tarafından kurulmuş. Bu tarihten 1918 Rus Komunist Devrimine kadar kısa bir ara hariç Rus İmparatorluğunun başkenti ve kültürel, politik ve ekonomik güç merkezi olarak kalmış. Şehrin ismi Birinci Dünya Savaşında Petrograd, 1924'te de Leningrad olarak değiştirilmiş. İkinci Dünya Savaşında korkunç bir kuşatmaya, bombardımana ve katliama göğüs geren şehir komunist dönemde Moskova'nın arkasına düşmüş.

St Petersburg'u ziyaret etmek için en güzel zaman Haziran Ayı ve özellikle de ünlü Beyaz Geceler (White Nights) zamanı. Yaklaşık olarak 11 Temmuz arasına düşen beyaz geceler boyunca hava sadece gece yarısı çok kısa bir sureliğine kararıyor ve caddeler 24 saat capcanlı. Özellikle beyaz gecelerin son günleri yani Haziran'ın son 10 gunu cesit cesit konserler ve festivaller var ve bu 10 gun turizmin en kalabalik oldugu zaman. Eger bu donemde St Petersburg'a gidecekseniz mutlaka cok onceden ve online St Petersburg otelinizi ayarlayin.

Beyaz geceleri, her biri kendi başına turist atraksiyonu olan tarihi binaları, katedralleri, müzeleri, kanalları ve
köprüleri ile St. Petersburg tek kelime ile büyülü bir yer.
Peki St Petersburg'da nerede kalınır? Bu soruya cevaben bir St. Petersburg Otel tavsiyesi listesi hazırladık.

Grand Hotel Europe
Nevsky Prospekt, 1-7 Mikhailovskaya, St Petersburg

Oldukça lüks bir otel olan Grand Hotel Europe, tarihi bir otel. Tchaikovsky'nin balayını geçirdiği, Dostoyevsky 'nin sık sık uğradığı bir mekandan bahsediyoruz. Otelin restoranı, L'Europe muhteşem Rus yemeleri sunuyor ki burada kalmasanız bile bu restorana uğrayın. Otelin en iyi suit odaları Tarihi Katında (Historic Floor) ve Arts Square (Sanat Meydanına) bakan odalar.

Hotel Astoria
39 Bolshaya Morskaya, St Petersburg

Hermitage Museum yakınlarındaki 5-yıldızlı Hotel Astoria'nın her biri bir Rus bestecinin anısına isimlendirilmiş suit odalarının hepsi muhteşem St. Isaac's Katedrali manzaralı. Otelin Kandinsky Barında kokteyller ve Rotonda Lounge'daki Rus pelmeni (bir çeşit mantı) tadılası.

Korona Guest Center Hotel
7 Malaya Konyushennaya, St Petersburg
3-yıldızlı Korona Guest Center Hotel sadece 8 odalı ve St. Petersburg'un tarihi merkezinde 18. yüzyılda inşaa edilmiş tarihi bir binanın ikinci katında. Classic kategorisindeki odaları küçük ama hesaplı. Lokasyon ise şahane. Otel araç trafiğine kapalı bir yol üzerinde.

Corinthia Hotel
57 Nevsky Prospect, St Petersburg
Daha önce Nevskij Palace Hotel olarak bilinen Corinthia Hotel, 19.yüzyıldan kalma ve özenle restore edilmiş tarihi binaların içinde oldukça merkezi bir konumda iyi bir St. Petersburg oteli. Eski Rus mutfağı sunan restoranları mükemmel.

Apart Hotel Esperans
Michurinskaya Street 6, Posadsky, St Petersburg
Her yere kolayca yürüyebileceğiniz merkezi konumdaki Apart Hotel Esperans adından da anlaşılacağı gibi bir otel değil ama kiralayabileceğiniz apartman daireleri olan bir apart otel. Çocuklu ve kalabalık aileler, kendi yemeğini pişirmek isteyenler ve uzun süreliğine iş için St. Petersburg'da olanlar için ideal.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder