11 Şubat 2014 Salı

Granada'da nerede kalınır?

İspanya'nın Endülüs eyaletinde bulunan Granada çok kültürlü zengin tarihi, El Hamra Sarayı, renkli gece hayatı ve yakınlarındaki Sierra Nevada'nın sunduğu treking ve kayak aktiviteleri ile İspanya'nın turistler için gezmeye ve görmeye en değer şehri.

Granada en iyi bahar ya da sonbahar aylarında ziyaret edilir. Görülesi turist atraksiyonlarının çoğu şehir merkezinden yürüme mesafesinde. Her ne kadar dar ve araç trafiği dolu sokaklar kafa karıştırıcı olsa da Granada'yı gezmenin en iyi yolu tabanvay. Fakat şehrin El Hamra Sarayı girişi gibi bazı bölgeleri yokuş olduğundan buralarda otobüse binmeniz gerekebilir.

Granada’ya tepeden bakan bu saray-kale kompleksi sadece Granada’nın değil tüm İspanya’nın en önemli tarihi anıtlarından biri. Burası o kadar popular ki giriş biletleri hemen tükeniyor bu nedenle El Hamra Sarayı giriş biletlerini internetten bir gün önceden almayı unutmayın (online bilet için kullandığınız kredi kartını saraya yanınızda taşıyın). Eğer online almak istemiyorsanız yine önceden şehir merkezindeki  Tienda de la Alhambra dükkanından bilet alabilirsiniz.

Granada şehir merkezindeki Plaza Isabel la Catolica Meydanı, Granada Katedrali (La Catedral de Granada), Madraza Palace, Alcaiceria gibi tarihi mekanlarda Granada’da mutlaka gezilip görülecekler arasında.

Peki Granada’da nerede kalınır?  Bu soruya bölge bölge cevap verelim.

Granada’da nerede kalınır - Granada Mahalleleri
Granada Haritası, belli başlı bölgeleri
Granada Centro

Granada’da kalmak için en güzel yer Granada’nın tarihi merkezi (Centro). Gran Via de Colon ve  Calle Reyes Catolicos’un kesiştiği nokta çevresindeki tarihi merkez barları, restoranları, tarihi binaları, arnavut kaldırımlı sokakları, birbirinden güzel meydanları ve de canlı hayatı ile gerçekten güzel bir deneyim. Bu bölge aynı zamanda bol bol güzel İspanyol yemeği yiyebileceğiniz ve ahali ile hoş sohbet edebileceğiniz bir yer.

Centro'nun güneyindeki Puerta Real Meydanı Granada'nın modern merkezi ve en büyük alışveriş alanlarından biri. Burası eski ile yeninin güzel bir karışımını sunan bir bölge

Granada’nın tarihi merkezindeki oteller, karşılaştırmalı oda fiyatları ve varsa son fırsatlar için Granada Tarihi Merkezi Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Genil
Granada Nehri'nin içinden geçen Rio Genil Nehri'nin güneyi modern apartman ve iş merkezleri ile dolu. Burasu aynı zamanda kayak yapmak için Granada'ya gelenlere hitap eden otellere de ev sahipliği yapıyor. Saray Hotel Granada ve Hotel Macia Real de la Alhambra modern ve lüks tesisleri ile bu tür oteller örnek.

Albayzín

Granada merkezine tepeden bakan tarihi Müslüman Mahallesi Albayzin Granada’nın bir başka popüler mekanı. Birbirinden güzel sokakları, Arap dükkanları, meydanları, bahçeleri ve Granada’nın muhteşem manzarası ile tarihi 4. Yüzyıla uzanan bu bölge engebeli bir arazide on nedenle sadece tabanvay değil otobüs ve minibus kullanmanız da gerekecek. Burası Granada standartlarında merkeze uzak bir bölge o nedenle kalmak için ilk akla gelen yerlerden biri değil.

 Albayzín’in aşağısında Plaza Nueva’dan başlayarak Rio Darro civarını dolanan Carrera del Darro Granada’nın en manzaralı yürüyüşlerinden birini sunuyor. Albayzin bölgesindeki konaklama alternatifleri için Granada Albaicin Otelleri sayfalarına bir göz atın deriz.

El Hamra Sarayı Granada'nın ve İspanya'nın en önemli tarihi eserlerinden biri.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder