16 Şubat 2014 Pazar

Boston'da nerede kalınır?

Massachusetts Eyaletinin başkenti Boston, Amerika Birleşik Devletlerinin en zengin, tarihi ve etkili şehirlerinden biri. Müzeleri, tarihi binaları, sanat eserleri ve renkli eğlence dünyası ile ziyaretçilerine keyifli bir tatil sunan bu büyük şehir, senede 16.5 milyon turisti kendine çekiyor.

Boston'un belli başlı mahallelerinin çoğu zamanında ayrı şehirler iken Boston'a birleşmişler. Bu nedenle her birinin kendine has bir dokusu ve havası var. Bu mahallelerden tarihi Back Bay, Beacon Hill, Chinatown, Downtown, Fenway-Kenmore, the Financial District, Government Center, the North End, ve the South End Boston'un ana şehrini oluşturuyorlar. Bu mahalleler Boston'un belli başlı bina ve yerlerinin hemen hemen tamanını içine alıyorlar.

Boston kışları oldukça soğuk olduğundan turistlerin çoğu şehri yaz aylarında, Mayıs sonundan Eylül sonuna kadar olan dönemde ziyaret ediyorlar. Yazları şehrin havası oldukça ılık (25 derece civarı).

Boston Amerika'nın diğer büyük şehirleri gibi bir ızgara şeklinde caddelere sahip değil. Bu açıdan Boston bir Amerikan şehrinden ziyade ortaçağdan kalma dokusunu koruyan bir Avrupa şehrine benziyor. Yine Amerika'daki şehirlerin çoğunun aksine oldukça kapsamlı bir toplu taşıma sistemine sahip. 4 adet metro hattı ve yerüstünde otobüs hatları var ve bunları kullanarak oldukça ucuz seyahat edebilirsiniz. Zaten trafik, park yeri sıkıntısı gibi nedenlerle Boston'da araba kiralamak pek akıllıca değil. Taksi konusuna zaten hiç girmeyin, Boston Amerika'nın en pahalı taksi ücretlerinin ödendiği şehir.

Boston'un harika deniz mahsülleri ve güzel barları meşhur. Şehirdeki İrlandalı popülasyonu sayesinde güzel Irish Publar var (Boston Irish Pubs).

Peki Boston'da nerede kalınır? Boston'da kalmak için en iyi ve popüler yerler Boston Downtown, Boston Back Bay, bu ikisi arasındaki Boston Common parkı civarı ya da Boston Downtown'ın hemen kuzey ve güneyine düşen bölgeler. Aşağıda biz bu belli başlı bölgeleri ayrı ayrı inceledik. Direk Boston otel tavsiyesi vermedik ama size uyan bölgelerden linkleri takip ederek en iyi ve hesaplı otelleri bulabilirsiniz.

Boston Haritası - Daha büyük versiyonu için tıklayınız.
Boston Downtown
Boston Downtown şehrin merkezi ve Amerika'nın en Avrupai şehir merkezi. Tarihi binaları, meydanları, müzeleri, galerileri, restoranları, alışveriş imkanları ve etkinlikleri ile turistlere hitap ederken devlet daireleri ve şirket merkezleri ile iş için Boston'a gelenlerin ana uğrak adresi burası.

Boston Downtown ile Boston Back Bay arasında kalan Boston Common, Amerika Birleşik Devletlerinin en eski parkı ve meşhur Boston Freedom Trail historic walk'un başlangıç noktası. Bu kırmızı kiremitli 2.5 millik rota Boston'un tarihine açılan bir pencere ve Boston'da mutlaka yapılması gerekenlerden.

Boston'un merkezi Downtown'da kalmak isterseniz, buradaki otellerin tam listesi, otel fiyatları ve konuk değerlendirmeleri gibi ayrıntılarla dolu Boston Downtown otelleri sayfasına bakabilirsiniz. Bu yöredeki diğer popüler mahalleler Boston'un en pahalı ve güzel yerleşkelerinden biri olan Beacon Hill ve güneydeki Chinatown ve Theater districts.

Boston Downtown gece manzarası
Back Bay
Boston Şehir Merkezinin batısında Charles Nehri kıyılarındaki Back Bay butik otelleri ile Boston'da kalmak için en popüler adreslerden biri. Commonwealth Avenue'nun güneyindeki Newbury Street Boston'da seçkin alışverişin, restoranların ve barların adresi. Bu bölgedeki John Hancock Tower Boston'un en yüksek binası ve tepesinden çok güzel bir Boston manzarası sunuyor. Burada Copley Meydanındaki frescolarla süslü Trinity Church, Rönesans stili inşaa edilmiş Boston Publıc Library ve güneydoğu Vack Bay'deki Isabella Stewart Gardner Museum and the Museum of Fine Arts gezilip görülmesi gereken yerler.

Bacn Bay Boston'un en popüler konaklama adreslerinden biri. Bu bölgedeki alternatifler için bakınız Boston Back Bay Otelleri.

Boston'a nasıl gidilir?
Türk Havayolları İstanbul'dan Boston Logan International Airport'a uçuyor. Bundan başka KLM, KLM - Delta, Swiss - Delta, Air France, vs. gibi şirketlerle aktarmalı olarak da Boston'a uçabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder