31 Ekim 2013 Perşembe

Ko Phi Phi - Phi Phi Adası

Tayland'ın tropik cenneti Phi Phi aslında 6 adadan oluşan bir takım ada. Tüm konaklama imkanları daha büyük olan Phi Phi Don Adası üzerinde. Adanın doğu ve batı parçalarını birleştiren dar bir kara şeridi var ve bu şerit çok düzel 2 adet koy oluşturuyor (aşağıdaki fotoğrafa bakın). Diğer önemli adalarından Phi Phi Leh Adası üzerinde ise insan yaşamıyor. Phi Phi Leh dünyanın en güzel ve meşhur adalarından biri. Şöhretini ise The Beach adlı filme mekan olmasına borçlu. Phi Phi Leh'e gitmek için Phi Phi Don'dan Phuket'in meşhur uzun kuyruklu botlarından kiralamanız ya da bir tura katılmanız lazım.

1990'lara kadar sadece en maceraperest turistlerin gelip oldukça ilkel imkanlarla konakladıkları Phi Phi bugün önemli bir turizm noktası. Phi Phi'ye çoğu turist Phuket veya Krabi'den satın aldıkları günlük turlarla geliyor. Ama Phi Phi'de konaklama imkanınız da var. Genelde düşük bütçeye hitap eden oteller Tonsai ve Loh Dalum körfezlerinde. Hat Yao (Long Beach) Phi Phi Don üzerindeki başka popüler konaklama mekanlarından biri. Daha lüks bir konaklama için ise Phi Phi Don'un kuzeydoğusundaki 4.5 yıldızlı Outrigger Phi Phi Island Resort & Spa ve kuzeyindeki Zeavola Hotel otel tercih edilmeli.

Lookout Point diye bilinen noktadan Phi Phi Don. Ortadaki dar kara şeridi adanın doğu ve batı
parçalarını birbirine bağlıyor.
Phi Phi nerede? Phi Phi'ye nasıl gidilir?

Phi Phi Adaları Phuket ile Krabi arasında. Ülkemizde pek bilinmeyen Krabi yöresi de Phuket kadar ünlü ve güzel bir Tayland turizm bölgesi bu arada. Phi Phi'ye Phuket veya Krabi'den feribot ile gidebilirsiniz. Saatler değişmekle birlikte genelde tüm botlar öğleden önce kalkıyorlar. Bot biletlerini internetten, iskeleden ya da mujtemelen otelinizden alabilirsiniz.

Phuket'ten Phi Phi'ye tekneler Rassada Pier'den kalkıyor. Phuket Havaalanından buraya taksi 500 baht falan tutar. Phuket - Phi Phi tekne de tek yönde 600 Baht falan tutuyor. Teknelerin vardığı nokta Phi Phi Don üzerindeki Tonsai. Her tenke kuzeye gitmez eğer kuzeydeki otellerden birinde kalacaksanız bilet aldığınız tekne buraya da gidiyor olsun.

Phi Phi nerede?
Phi Phi Harita

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder