20 Ekim 2013 Pazar

Üsküp Şehir Rehberi

Makedonya'nın başkenti ve aynı zamanda ülkenin en büyük kenti Üsküp, Vardar Nehri üzerinde kurulu, bir yakasında Arnavut ve müslümanların diğer yakasında ise Ortodoks hristiyanların yaşadığı tarihi bir Osmanlı yerleşimi.

Üsküp'e nasıl gidilir?
Üsküp'e İstanbul'dan aktarmasız olarak ulaşılabilir. Türk Havayolları Üsküp'e İstanbul Atatürk Havalimanından uçuyor. Pegasus Havayolları ise Üsküp'e İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından uçuyor.

Bunun yanında İstanbul'a sadece 10 saat mesafedeki Üsküp'e otobüsle de gidilebilir. Bulgaristan üzerinden Makedonya'ya giren bu otobüsler tek yönde 65 Avro bilet ücreti kesiyorlar.

Tepe Akfen TAV tarafından işletilen Üsküp Büyük İskender Havaalanından (Skopje Alexander The Great Airport) şehir merkezine Vardar Express firmasınca işletilen otobüslerle ulaşmak mümkün. Tek yönde 150 denar (2.5 Avro) ücreti olan bu otobüsler şehirde Hotel Alexander Palace, Holiday Inn, Bus Station ve Continental Hotel önünde duruyorlar (kalkış ve son durakları Hotel Alexander Palace).

Üsküp'de Gezilebilecek Yerler
Üsküp 1963 yılında korkunç bir depremle sarsılmış ve şehrin yüzde 75'i birkaç saniyede yerlebir olmuş. Deprem aynı zamanda Üsküp Kalesini de (Kale Fortress) yerle bir etmiş. Bizans İmparatoru Justşnyan tarafından opus qvandum stili yaptırılan (dışında büyük taşlar içinde küçük taşlarla örülü) kale birkaç yıl öncesine kadar yıkıntı halindeyken restorasyonla onarıldı. Kaleden çok güzel bir Üsküp manzarası var ve kalenin parkı da oldukça güzel.

Üsküp Old Bazaar Balkanlar'da İstanbul dışındaki en büyük çarşı. Vardar Nehrinin doğu kıyısında Taş Köprü'den Bit Pazarına, Üsküp Kalesinden Serava Nehrine uzanan Old Bazaar daha çok Osmanlı mimarisinde.  Burada birçok esnaf Türkçe konuşuyor. Çarşı içinde görülecek tarihi yapılar arasında yine Osmanlı mimari geleneğinin örnekleri Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı bulunuyor. Burada eski Türk evlerinden de örneklere rastlamanız mümkün.

Üsküp'ün sembollerinden biri olan Taş Köprü 6. yüzyılda Justinyan tarafından yaptırılmış. 15. yüzyılda Sultan 2. Mehmet tarafından geniş şekilde restore edilen köprüye taş parmaklıklar ve en son restorasyonda maalesef yıkılan korma kuleleri eklenmiş. Taş Köprü günümüzde hala şehrin ana meydanı ile Old Bazaar arasındaki ana bağlantı. 214 metre uzunluğundaki 13 gözlü Taş Köprü 1963 depreminde çoğu tamamen yıkılan Üsküp’te ayakta kalan ender yapılardan biri.

Üsküp Taş Köprü
Üsküp Taş Köprü
Üsküp'te Osmanlı hanlarının çok güzel örnekleri var. Başta gelenler Kapan Han, Suli Han ve Kurşunlu Han. Bunların en büyüğü adını kurşundan yapılan çatısından alan büyük Kurşunlu Han. Bu hanlar eski pazarda (Old Bazaar) ayakta kalan son 3 han.

Kentin en yeni kilisesi St. Clementin Katedrali Vardar Nehri’nin hemen yanında. Onunla birlikte Üsküp’te Saat Kulesi’ni gezebilir, Sveti Spas Manastırı’nı görebilir, Hünkâr, Yahya Paşa, Murat Paşa camilerini ziyaret edebilir, Çifte Hamam’a uğrayabilirsiniz.

Atlı Savaşçı Heykeli. Makedonya'nın bağımsızlığının 20. yılını kutlamak amacıyla 2011 yılında tamamlanan 14 metrelik bronz her Atlı Savaşçı Heykeli her ne kadar resmi olarak belirtilmese de muhtemelen Büyük İskenderi temsil ediyor.

Üsküp Otelleri
Üsküp otelleri ile ilgili tavsiyelerimizi 3 kategoriye koyacağız: 5-yıldızlı, orta seviye ve hesaplı Üsküp otelleri:

- 5 Yıldızlı Üsküp Oteller : Aleksandar Palace Üsküp'ün en merkezi, en iyi ve en pahalı oteli. Eski Üsküp merkezindeki Hotel ArkaTCC Plaza Hotel Skopje ve Stone Bridge bu kategoride kalınabilecek diğer oteller.

- Orta seviyede Üsküp Otelleri: Varna Nehri kıyısındaki Holiday Inn Skopje barlarla ve restoranlarla dolu bir yolun sonunda. Özellikle yazın kalmak için ideal bir otel. Bu kategoride kalınabilecek diğer bir otel ise Kapistec.

- Bütçe: Backpacker'ların popüler adresi Art Hostel Riverside, Ferialen Dom ya da Mladinski Hotel olarak da bilinen Youth Hostel ve Hi Skopje Hostel bütçesi dar olanlara konaklama imkanı sunuyor.

Üsküp içinde ulaşım
Aslında Üsküp'ün hem belediye hem de özel sektörce işletilen otobüslerden oluşan gelişmiş bir toplu taşıma sistemi var. Problem şu ki hem hemen herşey Kiril Alfabesinde olduğundan hem de doğru dürüst otobüs haritası bulmak zor olduğundan bu sistemi kullanmak zor. Bu konuda otelinizden yardım isteyerek en azından direkt otelden gidişleri ucuza getirebilirsiniz.

Üsküp içinde taksi yolculuğu 300 Denardan fazla tutmaz. Örneğin tren istasyonundan şehir merkezine taksi fiyatı 50 Denar kadar tutar. Taksi kullanırken genel olarak her yerde dikkat etmeniz gereken şeylere dikkat etmeniz yeterli: (1) Fiyatı önceden sorun, (2) taksi şoförünün sizi hedeflediğiniz yerden başka bir yere götürmesine izin vermeyin ve (3) kendinizden ve fiyattan emin hareket edin (fiyatları genelde otel resepsiyona ya da information standlarına sorarsanız söylerler).

Üsküp Alışveriş
Üsküp'de alışveriş denilince akla gelen ilk mekan tabii ki Old Bazaar. Bunun bitişindeki Bit Pazar ise yemeklik alışverişi için ideal. Daha modern alışveriş merkezleri de Ramstore Mall, GTC, Super VERO, gençlerin çokça takıldığı Biser ve Bunjakovec.

Üsküp'ten öte gidilebilecek yerlerle ilgili Makedonya Gezi Rehberi yazımıza bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder